W poniedziałek (16 marca) wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Państwo po raz pierwszy umieściło na niej lek stosowany w terapii dzieci chorych na ADHD.

Tak jak dotychczas, refundowane będą leki na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli, chorobę Alzheimera, chorobę i zespół Parkinsona, chorobę Leśniowskiego-Crohna, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, ciężką postać przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, miażdżycę naczyń wieńcowych, mukowiscydozę, osteoporozę, padaczkę, schizofrenię, stwardnienie rozsiane, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także stan po zawale.  

Jak ujawnił wiceminister zdrowia Marek Twardowski, nowe wykazy refundacyjne były już przygotowywane w grudniu.

- Oczekiwaliśmy na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w sprawie umieszczenia na niej analogów insulinowych, co postulowało wielu pacjentów – mówi wiceminister.

Lista leków ma być aktualizowana minimum dwukrotnie w ciągu roku. Uchwalona jednak za rządów PiS ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej zakłada aktualizację listy cztery razy w roku. Wiceminister twierdzi, że taka ilość aktualizacji nie jest możliwa.

- Nie wynika to z braku dobrej woli czy opieszałości, ale z rozbudowanych procedur. Niezależnie, czy robimy to my, czy ktoś inny - trudno tego dokonać mieszcząc się w czasie - dodał Twardowski.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, Bolesław Piecha ma inne zdanie na ten temat. Według niego aktualizacja listy co trzy miesiące jest wykonalna.

- Chodziło bowiem o to, żeby przez częste aktualizowanie listy, producenci leków generycznych obniżali ceny, chociaż w czasach kryzysu będzie to trudne - argumentował były wiceminister zdrowia.

Dodał również, że częsta aktualizacja listy leków refundowanych jest wymagana przez Unię Europejską.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH