Od 1 września nowa lista leków refundowanych

Od soboty, 1 września obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych. Jest na niej 78 nowych produktów, dla niektórych leków rozszerzono wskazania do stosowania, m.in. w przypadku leku dla dzieci z moczeniem nocnym.

Na przygotowanej przez resort zdrowia nowej liście znalazły się leki, do których pacjenci dopłacą więcej (495 medykamentów) oraz leki, których ceny spadły (472).

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, na listę wpisano ogółem 78 nowych produktów (nowych kodów EAN). W większości są to produkty (leki i wyroby medyczne) posiadające obecnie refundowane odpowiedniki.

Dla 8 leków dodano nowe wskazanie: wczesny rak piersi w I rzucie hormonoterapii (substancja czynna: anastrozolum - 2 produkty, letrozol - 1 produkt), choroba afektywna dwubiegunowa (substancje czynne: olanzapinum - 3 produkty), pierwotne izolowane moczenie nocne u pacjentów powyżej 6. roku życia z prawidłową zdolnością zagęszczania moczu po udokumentowaniu nieskuteczności 3-miesięcznego postępowania wspomagającego i motywującego (substancje czynne: desmopresyna - 2 produkty).

zsDla 99 produktów zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen - od 66,96 zł do 4 gr; dla 2 produktów wprowadzono podwyżki - o 1,08 zł. W porównaniu do listy obowiązującej od 1 lipca, dla 472 produktów spadły dopłaty pacjenta - od 74,88 zł do 1 grosza, a do 495 produktów pacjent dopłaci więcej - od 115,27 zł do 1 grosza.

Dla 266 produktów leczniczych stosowanych w neurologii dodano nowe wskazania poza zarejestrowanymi.

W zakresie leków stosowanych w programach lekowych i w ramach chemioterapii objęto refundacją nowy produkt leczniczy (nowy kod EAN) zawierający paklitaksel. Dodano także dwa nowe leki (nowe kody EAN) zawierające substancję czynną etanercept, które przeznaczone są do stosowania w leczeniu chorób reumatycznych u dzieci.

Dla 24 leków zawierających substancję czynną temozolomid refundacją objęto zastosowanie we wskazaniach pozarejestracyjnych w leczeniu nowotworów ośrodkowego układu nerwowego oraz innych guzów litych poza ośrodkowym układem nerwowym u dzieci.

Dla jednego leku zawierającego lamiwudynę, refundacją objęto stosowanie go w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B u pacjentów po przeszczepach lub pacjentów z chłoniakami leczonych rytuksymabem.

Ponadto, dla 2 leków, zawierających substancję czynną bortezomib, zmieniono dotychczasowy program lekowy leczenia szpiczaka mnogiego i umożliwiono leczenie pacjentów z niewydolnością nerek oraz pacjentów ze szpiczakiem mnogim wcześniej nieleczonych i niekwalifikujących się do leczenia w chemioterapii wysokodawkowej.

Treść obwieszczenia ministra zdrowia z dnia 28 sierpnia 2012 r. w sprawie wykazu refundowanych leków wraz z załącznikami: http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH