Od 1 maja nowy wykaz leków refundowanych

117 nowych produktów, znalazło się na liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 maja. Wśród nich są m.in. lek stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz przeciwbólowy wykorzystywany w leczeniu nowotworów złośliwych.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, w zakresie listy aptecznej wśród nowych produktów jest lek zawierający indakaterol (refundowany we wskazaniu - przewlekła obturacyjna choroba płuc - leczenie podtrzymujące u pacjentów powyżej 18 roku życia), lek zawierający lakozamid - we wskazaniu terapia dodana u chorych powyżej 16 roku życia z padaczką ogniskową z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej dwóch prób terapii dodanej.

Objęty refundacją został także lek złożony zawierający dwie substancje o działaniu przeciwbólowym tramadol i paracetamol - we wskazaniu nowotwory złośliwe (bezpłatnie) oraz w objawowym leczeniu bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu (30 proc. odpłatności), a także lek zawierający posakonazol - zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów po przeszczepieniu szpiku.

Na nowej liście rozszerzono także wskazania do refundacji dla niektórych leków.

Od 1 maja na liście nie ma 46 produktów dostępnych wcześniej jako refundowane - to skutek wniosków producentów o skrócenie obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięcia terminu obowiązywania wcześniejszych decyzji.

Jeżeli chodzi o zmianę cen, to dla 167 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: - od 64,80 zł do 2 gr, natomiast dla 16 produktów - wprowadzono podwyżki od 38 gr do 12,20 zł.

W porównaniu z poprzednią listą refundacyjną od 1 maja, dla 362 produktów nastąpił spadek dopłaty dokonywanej przez pacjenta - od 43,09 zł do 1 gr, a dla 375 produktów - wzrost dopłaty dokonywanej przez pacjenta - od 1 gr do 86,56 zł.

W przypadku 712 produktów cena detaliczna brutto spadła - od 68,22 zł do 1 gr, a dla 155 produktów - wzrosła od 9 gr do 15,86 zł.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii zgodnie z nową listą refundowany od 1 maja jest m.in. lek zawierający posakonazol - we wskazaniu zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym otrzymujących chemioterapię mogącą powodować długotrwałą neutropenię i u których jest duże ryzyko rozwoju inwazyjnych zakażeń grzybiczych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH