Od 1 lipca tylko pełnopłatne recepty?

W przyszłym tygodniu Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi podejmie decyzję o rozpoczęciu protestu lekarzy w województwie łódzkim od 1 lipca. Rozpoczęcie protestu rekomenduje Naczelna Rada Lekarska.

Mimo że chodzi jedynie o lekarzy prowadzących prywatną praktykę, NIL apeluje o dołączenie do protestu wszystkich lekarzy, bez względu na miejsce i formę wykonywania zawodu. Według danych łódzkiej izby lekarskiej, do tej pory aneksy do umów podpisało 34 proc. lekarzy - informuje Dziennik Łódzki.

Według informacji przedstawionej przez Bartosza Arłukowicza, podczas niedawnej konferencji prasowej w resorcie zdrowia (20 czerwca), lekarze prowadzący prywatne praktyki, których obowiązuje podpisanie umowy do 30 czerwca br., wystawiają w skali kraju ok. 7 proc. recept. Według resortu zdrowia, około połowa umów z NFZ została już podpisana.

W innych województwach również dochodzi do wyłomów w środowisku. Prezes krakowskiej izby lekarskiej ubolewa, że "nie można liczyć na całkowitą solidarność i wielu z lekarzy uległo presji i podpisało tą niekorzystną umowę".

Działaniom Naczelnej Rady Lekarskiej sprzeciwiają się przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Ich zdaniem protest "szkodzi właścicielom poradni POZ/AOS i dezinformuje pozostałych lekarzy, nakłaniając ich do łamania prawa”.

"NRL wprowadza w błąd pacjentów karmiąc ich informacjami, że od 1 lipca 2012 r. nie będą mogli otrzymać recept ze zniżką we wszystkich placówkach ochrony zdrowia. Powoduje to strach wśród pacjentów o dalsze leczenie, a co za tym idzie ogromny stres i napięcie w gabinetach lekarskich. Jednocześnie dezorganizuje pracę lekarzom POZ, ponieważ do gabinetów napływa ogrom pacjentów, którzy próbują wymuszać na lekarzach wystawianie na zapas recept na leki refundowane” - stwierdzają przedstawiciele PPOZ.

Chorym pozostaje liczyć na rozsądek środowiska lekarskiego. W ich sporze z Ministerstwie Zdrowia i Funduszem zakładnikami są pacjenci, którzy zmuszeni byliby do wykupienia leków z pełną odpłatnością.

Jednak zdania pacjentów też są podzielone. Potencjalny chory gubi się w tym, o  co chodzi protestującym lekarzom. Jego celem jest wykupienie leków z przysługującą mu zniżką refundacyjną. Kolejną "ofiarą" sporu może stać się aptekarz, w obecności którego zdenerwowany pacjent wyrazi swój gniew na skutek wysokiego rachunku za leki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH