OZZL zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy refundacyjnej

Zarząd Krajowy OZZL wystąpił 1 grudnia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie, że artykuł 48 ust. 8 ustawy o refundacji leków z dnia 12 maja 2011 r. jest niezgodny z art. 2 oraz art. 32 konstytucji RP.

We wniosku Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zarzuca, że zapisy traktują ''nierówno (gorzej) lekarzy jako pracowników w stosunku do pracowników innych zawodów, a przez to dyskryminują lekarzy w zakresie odpowiedzialności materialnej pracowników, zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiedzialnoś pracownika za szkody wyrządzone osobie trzeciej przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych''.
 
OZZL uważa też, że zawierają one sformułowania ''na tyle ogólnikowe i nieprecyzyjne, że powoduje to niepewność adresatów tych przepisów (lekarzy) co do ich praw i obowiązków oraz stwarza nazbyt szerokie ramy dla organów stosujących te przepisy (NFZ), które w istocie muszą zastępować prawodawcę w zakresie tych zagadnień, które zostały uregulowane w sposób niejasny i nieprecyzyjny''.

Wniosek OZZL do TK nie uwzględnia wszystkich zarzutów o niekonstytucyjność, formułowanych wobec ustawy refundacyjnej, bo musiał on być ograniczony wyłącznie do spraw przynależnych związkom zawodowym.

Więcej: www.ozzl.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH