OZZL kontestuje porozumienie w sprawie recept

W razie braku oczekiwanej zmiany Ustawy refundacyjnej samorząd lekarski powinien odwiesić uchwały w sprawie protestu oraz odpowiednio je zmodyfikować i zaostrzyć - uważa Maciej Niwiński, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Przypomnijmy, że Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL uznał piątkową (16 grudnia) decyzję Naczelnej Rady Lekarskiej w tej sprawie za "kompromitację" i  oświadczył, że zarząd OZZL zdecyduje, czy się do niej zastosować.

- Nie ma żadnych ustaleń, są tylko obietnice pana ministra, że naoliwi nam kajdanki - powiedział Bukiel w TVP Info po spotkaniu przedstawicieli samorządu lekarskiego z Bartoszem Arłukowiczem. Minister Zdrowia zapewnił natomiast, że od 1 stycznia 2012 r. pacjenci będą mogli bez przeszkód realizować recepty na leki refundowane.

Należy jednak zauważyć, że głosowanie NRL w tej sprawie zakończyło się następującym wynikiem: 19 głosów było za obowiązywaniem uchwały NRL o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept, także na leki refundowane; 21 głosów było za jej zawieszeniem. Wspólne stanowisko samorządu lekarskiego udało więc osiągnąć minimalną większością głosów. Ma ono charakter warunkowy i tymczasowy.

- Nie rozumiem, dlaczego Naczelna Rada Lekarska (chociaż nieznaczną większością głosów) zawiesiła uchwałę rekomendującą lekarzom przystawianie od 1 stycznia 2012 r. pieczątek „Refundacja leku do decyzji NFZ” - uważa Niwiński.

- Jestem prawie pewien, że uchwała zostanie odwieszona, tym bardziej że zapowiedziano już możliwe odwieszenie protestu nie przez NRL, a przez Krajowy Zjazd Delegatów, na który również jestem delegatem - napisał do nas Niwiński, opatrując swój komentarz tytułem: ”OZZL wygrał kolejną bitwę, teraz trzeba koniecznie wygrać wojnę!”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH