OSOZ: wzrost obrotu lekami na rynku aptecznym o 15 procent Dowodem na wzrost wydatków

Kryzys finansowy nie wpłynął na rynek apteczny. W ciągu ostatnich dwóch lat obrót rynku aptecznego zwiększył się o 15,2 procent.

Według danych Monitora Zdrowia Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, obroty w listopadzie wyniosły 2,34 mld złotych. Analitycy OSOZ szacują, że w 2009 obroty rynku leków ukształtują się na poziomie 26,04 mld złotych.

Obroty wzrosły w listopadzie w związku z nasileniem się zachorowań na grypę. Poziom obrotu w statystycznej aptece w listopadzie wyniósł 174 tys. zł i w porównaniu do listopada ubiegłego roku był wyższy o 29,5 tys. zł – co daje wzrost o ok. 20,4 procent.

 Wydatki pacjentów były powodowane przede wszystkim przez leki przeciwgrypowe, ale w obawie przed epidemią znacząco wzrosły wydatki na produkty „około grypowe” czyli m.in. maseczki ochronne, środki wzmacniające odporność, witaminy.

– Dowodem na wzrost wydatków „około grypowych” jest zwiększenie wartości sprzedaży odręcznej w statystycznej aptece, osiągające w listopadzie br. 65,5 tys. złotych. W stosunku do października, listopadowa sprzedaż leków „około grypowych” wzrosła o 6,5 proc., a w porównaniu do poprzedniego roku o ok. 35,6 procent  – analizuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Na podstawie danych dotyczących wieloletniej sprzedaży aptecznej, analitycy OSOZ prognozują, iż globalne obroty wszystkich aptek w Polsce w 2009 roku wyniosą ok. 26,04 mld zł, co w porównaniu do 2008 roku daje wzrost o blisko 2 mld zł (8,2 proc.), a w stosunku do 2007 roku oznacza to wzrost obrotów o prawie 4,5 mld zł (20,6 proc.).

Na wzrost obrotów aptek spory wpływ ma rosnąca z roku na rok wartość refundacji leków przez NFZ. Biorąc pod uwagę procentowy udział refundacji w sprzedaży refundowanej w listopadzie 2009 roku wyniosła 70,8 proc. i w ciągu roku wzrosła o 3,7 proc., a w ciągu dwóch lat o 11,3 proc. W przeliczeniu na złotówki średnia wartość refundacji na pacjenta wzrosła w ciągu dwóch lat o 1.65 zł – osiągając w listopadzie wartość 13,6 złotego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH