O źle wypisanych receptach: pacjentom będzie jeszcze trudniej?

Błędnie wypisany adres, literówka w nazwisku, brak wieku dziecka obok peselu lub krzyżyka w odpowiedniej kratce: to najczęstsze pomyłki lekarzy przy wypisywaniu recept. Płaci za nie pacjent, któremu apteki odmawiają przyjęcia recepty.

Krzysztof Przystup, prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej przyznaje, że błędnie wypisane recepty to duży problem aptekarzy i pacjentów. Ci pierwsi nie otrzymują z NFZ zwrotu kosztów za leki refundowane. W ten sposób tracą miesięcznie znaczne kwoty. Drudzy - mimo choroby, muszą wracać do przychodni po nową receptę. Zdaniem prezesa Przystupa to łamanie praw człowieka. Dlatego zdarza się, że aptekarze sami dzwonią do lekarzy w celu wyjaśnienia sprawy.

Sami lekarze uznają za oczywiste, że pacjent powinien mieć zapewniony dostęp do leków refundowanych bez żadnych komplikacji, a swoje pomyłki tłumaczą nadmiarem obowiązków.

Już i tak trudną sytuację może jeszcze pogorszyć, zdaniem farmaceutów, rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące zawierania umów pomiędzy aptekami a Funduszem, nad którym trwają właśnie prace w resorcie.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem apteka, która nie zawrze umowy z płatnikiem, będzie mogła sprzedawać leki refundowane wyłącznie za pełną cenę, tj. nie otrzyma zwrotu refundacji. Rozporządzenie ma jednocześnie stawiać bardzo rygorystyczne wymagania wobec aptek, które będą zawierały umowy z NFZ.

Farmaceuci nie ukrywają, że w obawie przed wysoką karą finansową, która w drastycznych przypadkach może, przynajmniej teoretycznie, przekroczyć milion złotych, nie wydadzą leku, dopóki nie otrzymają poprawnie wypisanej recepty. 

Pacjentowi pozostanie poskarżyć się w Funduszu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH