Nowy lek dla dzieci z rzadką postacią zapalenia stawów

Komisja Europejska dopuściła lek do stosowania w leczeniu aktywnej uogólnionej postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (uMIZS) u dzieci.

Jak podaje serwis prasowy firmy farmaceutycznej Roche, lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku co najmniej 2 lat, u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź na leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i kortykosteroidami systemowymi. Lek RoActemra (poza Europą występujący pod nazwą Actemra) może być podawany w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem u pacjentów z uogólnioną  postacią MIZS.

Postać uogólniona  jest najrzadszą odmianą młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów i dotyka ona około 10 do 20 proc. pacjentów z MIZS. Początek choroby występuje najczęściej u dzieci w wieku od 18 miesięcy do 2 lat, ale może utrzymywać się aż do wieku dorosłego.

Nasilenie uogólnionej postaci MIZS jest zmienne w zależności od pacjenta. Do objawów choroby należą: zapalenie stawów, któremu towarzyszy okresowa gorączka, wysypka, niedokrwistość, powiększenie wątroby lub śledziony i zapalenie błony surowiczej serca i/lub płuc.

Nawet u dwóch trzecich dzieci z najcięższą uogólnioną postacią MIZS występuje przewlekłe zapalenie stawów, a u około połowy występuje znaczne uszkodzenie stawów.

Lek RoActemra jest obecnie stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) u dorosłych, u których leczenie nie było skuteczne jednym lub kilkoma lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby lub inhibitorami czynnika martwicy nowotworu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH