Nowości na wykazach refundacyjnych - komentarze konsultantów

Insuliny analogowe, nowy lek stosowany w leczeniu jaskry, produkt w leczeniu ciężkich schorzeń reumatologicznych i łuszczycowych - m.in. takie nowości znalazły się w projekcie obwieszczenia refundacyjnego, które będzie obowiązywać od 1 lipca 2012 roku.

Na listach znalazły się także nowe preparaty diety eliminacyjnej stosowane w alergiach pokarmowych u dzieci. Lek będzie dostępny dla pacjenta za odpłatnością ryczałtową. Jest też nowy preparat w leczeniu fenyloketonurii. Obniżona została również odpłatność pacjenta za lek stosowany w akromegalii.

Refundacją objęto dotychczas nierefundowane leki zawierającego substancję czynną metotreksat w czterech różnych dawkach, w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych w ampułko-strzykawce. Są cztery rodzaje ampułkostrzykawek: od 0,2 do 0,5 ml.

Lek został objęty refundacją we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: czynne reumatoidalne zapalenie stawów u dorosłych pacjentów, wielostawowe postacie ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, jeśli odpowiedź na niesteroidowe leki przeciwzapalne jest niewystarczająca, ciężka, oporna na leczenie łuszczyca, w której nie uzyskano zadowalającej odpowiedzi po zastosowaniu fototerapii, terapii PUA i retinoidów oraz ciężkie łuszczycowe zapalenie stawów.

Metotreksat stanowi podstawę wśród standardów leczenia chorób. Około 10 procent chorych leczonych metotreksatem podawanym doustnie wykazuje nietolerancję na lek.

- Ta grupa chorych powinna otrzymać substancję podskórnie. Dotychczas metotreksat był dostępny jedynie we wskazaniach reumatoidalnego zapalenia stawów w programie lekowym, co znacznie ograniczało jego użycie - stwierdza prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

Konsultant przypomina jednocześnie, że w majowej nowelizacji listy leków refundowanych znalazł się nowy lek denosumab.

- W styczniu wraz z dermatologami dostaliśmy możliwość leczenia biologicznego łuszczycowego zapalenia stawów. Obecnie polski chory na choroby reumatyczne nie powinien być leczony inaczej niż przewidują to standardy europejskie - dodaje prof. Tłustochowicz.

Z pojawienia się w refundacji insulin długodziałających zadowolenia nie krył prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii:

- Wprowadzenie do refundacji analogów długodziałających insuliny to dobra informacja dla chorych na cukrzycę typu 1. Ich stosowanie poprawia wyrównanie cukrzycy, zmniejsza wahania glikemii i poprawia tzw. efekt brzasku, czyli wzrastające stężenie glukozy w godzinach porannych.

Prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii podkreśla pojawienie się na wykazach trzech nowych preparatów stosowanych u dzieci z ciężką postacią uczulenia na białko mleka krowiego.

- Nutramigen aa jest przeznaczony do użycia u dzieci z ciężkimi postaciami skórnymi, płucnymi lub jelitowymi, które nie reagują właściwie na leczenie. Z kolei produkty nutramiden 1 i 2 LGG stanowią zamiennik diety właściwej w tym wieku. Zawierają również probiotyk, który immunomoduluje organizm i pozwala skrócić okres stosowania tej diety oraz kwasy wielonienasycone, które poprawiają rozwój dzieci.

Przy prezentacji znowelizowanej listy leków refundowanych pojawia się też wątek leków, które na niej się nie znalazły. Chodzi m.in. o lek transdermalny stosowany w chorobie alzheimera.

W chorobie alzheimera stosowane są  obecnie dwa produkty: rywastygmina i donepezil. W obu przypadkach lekarze mają do wyboru lek oryginalny lub jego generyczne odpowiedniki. Leki są stosowane głównie w postaci doustnej. Ich mechanizm działania polega na spowolnieniu narastania procesu chorobowego.

- Zgodnie z rejestracją, powinny być stosowane w łagodnej i umiarkowanej postaci choroby alzheimera. Opóźniają okres narastania objawów o średnio dwa lata. W momencie kiedy objawy kliniczne narastają, a pacjent wymaga stałej pomocy pielęgnacyjnej, zasadność ich stosowania z punktu widzenia medycznego nie istnieje - ocenia prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii.

- Na rynku dostępna jest także rywastygmina w postaci transdermalnej. Wskazaniem do jej stosowania jest brak tolerancji na użycie produktu w postaci doustnej.  Z jednej strony problemem jest wysoka cena leku, z drugiej opracowanie zasad, którzy pacjenci powinni go dostać - dodaje prof. Ryglewicz, podkreślając obawy, że lek mógłby być nadużywany na szerszą skalę z uwagi na wygodniejsze stosowanie, nieuzasadnione względami medycznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH