Nowoczesna: tzw. ustawa apteka dla aptekarza nosi znamiona lobbingowej Fot. archiwum

Nowoczesna zaapelowała w środę (10 maja) do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, która przewiduje, że nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci. Posłowie Nowoczesnej mówili w środę, że ustawa nosi znamiona ustawy lobbingowej.

- Chcemy zaapelować do pana prezydenta o to, aby zawetował tzw. ustawę apteka dla aptekarza, a tak na dobrą sprawę - zmianę przepisów Prawa farmaceutycznego - powiedział na konferencji w Sejmie poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Przekonywał, że ta ustawa jest "bardzo szkodliwa". - Przede wszystkim nosi znamiona ustawy lobbingowej, pierwotna treść tej ustawy została przygotowana poza Sejmem, pojawiła się jako projekt poselski, ale tak na dobrą sprawę żaden z posłów nie był w stanie powiedzieć czegoś na ten temat - powiedział Meysztowicz.

Mniej aptek, droższe leki?
Ustawa, jak mówił, może doprowadzić do ograniczenia dostępności leków poprzez zmniejszenie ilości aptek publicznych. Ustawa - zdaniem Meysztowicza - może doprowadzić do tego, że leki będą droższe.

- Koncerny farmaceutyczne poprzez hurtownie będą negocjować z małymi podmiotami i małymi sieciami. Wiadomo, że przy takich negocjacjach mali przegrywają, a duże sieci aptek będą miały dużo bardziej korzystne warunki - stwierdził poseł Nowoczesnej.

Ponadto, jego zdaniem, ustawa ogranicza swobodę działalności gospodarczej i budzi duże wątpliwości konstytucyjne. - Dlatego ten apel albo o zawetowanie, albo o przesłanie ustawy celem sprawdzenia do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Meysztowicz.

Dodał, że większość sejmowa w ogóle nie była zainteresowana krytycznymi opiniami nt. ustawy m.in. ze strony Biura Analiz Sejmowych. - Pomimo tego ustawa zastała przeforsowana - powiedział Meysztowicz.

Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń ocenił, że nowelizacja Prawa farmaceutycznego była procedowana w niewłaściwej komisji.

- Chcę przypomnieć, że ta ustawa, pomimo tego, że bardzo silnie wpływa na swobodę działalności gospodarczej i bardzo silnie reguluje ten rynek apteczny, była procedowana w komisji deregulacyjnej. To jest przykład hipokryzji, taka ustawa powinna być procedowana w komisji zdrowia czy też w komisji gospodarki i rozwoju, gdzie jest jej miejsce. Tylko że tam przewodniczącymi są posłowie opozycji, w związku z tym to jest kolejny przykład, jak większość rządząca traktuje opozycję - powiedział Suchoń.

Apteki pod specjalnym nadzorem
Zgodnie z nowymi przepisami, prawo uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będą mogli uzyskać farmaceuci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki jawne lub partnerskie, w których partnerami są wyłącznie farmaceuci. Farmaceuta będzie mógł być właścicielem maksymalnie czterech aptek ogólnodostępnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH