Nowe przepisy dotyczące nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii

Na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikowana została informacja o wejściu w życie nowych przepisów dotyczących nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii, zamieszczona na stronie Europejskiej Agencji Leków.

W nowych przepisach, przyjętych przez Parlament Europejski i państwa członkowskie, najważniejsze zmiany między innymi obejmują:

• Powołanie nowego komitetu naukowego- Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Pharmacovigilance Risk Assessment Committee (PRAC).

• Określenie zadań i odpowiedzialności wszystkich stron zaangażowanych w monitorowanie bezpieczeństwa i skuteczności leków stosowanych w lecznictwie europejskim, wzmocnienie koordynacji/współpracy prowadzącej do szybszego i opartego na jasnych przesłankach podejmowania decyzji na poziomie unijnym.

• Zaangażowanie pacjentów i fachowych pracowników opieki zdrowotnej w procesy decyzyjne, włączając w to bezpośrednie zgłaszanie przez pacjentów i ich opiekunów opisów doświadczanych niepożądanych działań leków.

• Udoskonalenie pozyskiwania kluczowych informacji o lekach np. poprzez prowadzenie w uzasadnionych przypadkach porejestracyjnych badań bezpieczeństwa i skuteczności leków.

Więcej: www.urpl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH