Nowe listy leków refundowanych już za tydzień - jakie zmiany?

Cztery rozporządzenia ministra zdrowia dotyczące leków refundowanych wejdą w życie 16 listopada. Na listach znajdzie się 3491 produktów leczniczych. W planie finansowym NFZ na 2012 rok na refundację leków przeznaczono 8,2 mld zł.

W połowie listopada w życie wejdą: rozporządzenie w sprawie wykazu cen urzędowych hurtowych i detalicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych; rozporządzenie w sprawie limitów cen leków i wyrobów medycznych wydawanych świadczeniobiorcom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością; rozporządzenie w sprawie wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające oraz rozporządzenie w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, refundacją objętych ma być 279 nowych produktów - w tym 256 generycznych. Wykazy zostały poszerzone o leki na cztery nowe jednostki chorobowe, m.in. endometriozę oraz wczesnego raka piersi w I rzucie hormonoterapii. Na listach zabrakło długodziałających analogów insuliny. W sumie wykazy refundacyjne zawierać będą 3491 produktów leczniczych.

Resort zdrowia zapewnia, że 2011 rok jest ostatnim, w którym listy refundowane nie są nowe  nowelizowane cztery razy w roku, czyli w tempie przewidzianym w ustawie zdrowotnej. Od przyszłego roku będą one publikowane nie formie rozporządzenia a obwieszczenia ministra zdrowia.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że nowa ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która wejdzie w życie w 1 stycznia 2012 roku zakaże m.in. obniżania cen leków refundowanych w aptekach. Na liście refundacyjnej znalazły się m.in. nowe leki na schizofrenię. Dopłaty będą kosztować o około 3 mln zł rocznie więcej 

Resort zdrowia liczy, że brak promocji w wybranych punktach, zaowocuje tym, że firmy farmaceutyczne obniżą ceny leków dostępnych na całym rynku. Jak podaje gazeta, negocjacje z firmami rozpoczęły się na początku listopada i mają potrwać miesiąc. Dopiero wtedy będzie wiadomo, jak będzie skala zaproponowanych przez firmy farmaceutyczne zniżek.

Więcej: www.rp.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH