Komisja Europejska (KE) wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu paklitakselu w postaci nanocząsteczkowego kompleksu z albuminą (nab-paklitaksel) w skojarzeniu z gemcytabiną ze wskazaniem do stosowania w leczeniu pierwszego rzutu przerzutowego gruczolakoraka trzustki u dorosłych.

Wyniki badania MPACT (międzynarodowe, otwarte, randomizowane badanie kliniczne trzeciej fazy) opublikowane zostały w "New England Journal of Medicine". Objęło ono 861 nieleczonych dotąd chemioterapią pacjentów z przerzutowym rakiem trzustki w 151 ośrodkach z 11 krajów w Ameryce Północnej, w Europie i Australii.

W badaniu tym nab-paklitaksel z gemcytabiną wykazał istotną statystycznie poprawę przeżywalności ogółem w porównaniu z gemcytabiną w monoterapii (8,5 wobec 6,7 miesięcy) (HR [współczynnik ryzyka] 0,72, P<0,0001) oraz redukcję o 28% ryzyka zgonu ogółem.

W UE nab-paklitaksel został dopuszczony do obrotu w styczniu 2008 roku jako monoterapia w leczeniu przerzutowego raka piersi u dorosłych, z niepowodzeniem w leczeniu pierwszej linii choroby z przerzutami, u których standardowa terapia z antracyklinami nie może być stosowana.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci postęp w zakresie poprawy wyników leczenia pacjentów, u których zdiagnozowano raka trzustki, był niewielki. Według European Cancer Observatory w roku 2012 w Unii Europejskiej zdiagnozowano raka trzustki u 78 654 osób, z których 77 940 zmarło w tym samym roku.

Umieralność z powodu raka trzustki jest wysoka, i stawia tę chorobę na czwartym miejscu pośród najbardziej śmiertelnych nowotworów tak u mężczyzn, jak i u kobiet.3 Średnia oczekiwana długość życia pacjentów, u których rozpoznano tę chorobę z obecnymi już przerzutami, wynosi około trzy do sześciu miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH