Nocny dyżur: strata aptekarza na korzyść pacjenta?

Starostwo Powiatowe w Lęborku sprawdza, czy odmowa pełnienia nocnych dyżurów przez aptekę Sit Saluti wpłynęła na czyjeś zdrowie poprzez brak możliwości pilnego zrealizowania recepty i zażycia leków.

Gdyby tak było, szef apteki - jeśli jest farmaceutą - musiałby liczyć się z zakazem wykonywania zawodu.

O ile w dużych ośrodkach, nocne dyżury aptek nie stanowią większego problemu, o tyle w małych miejscowościach aptekarze bronią się przed nimi, bo musieliby pełnić je niemal non-stop. Po pierwsze, nie mają tylu farmaceutów, żeby zapewnić obsadę. Pod drugie, nocne dyżury ze względu na małych ruch klientów są nieopłacalne.

Dziennik Bałtycki opisuje konkretną sytuację z Lęborka, gdzie apteka Sit Saluti z tych właśnie powodów odmówiła pełnienia dyżurów nocnych. Starostwo Powiatowe zastanawia się teraz, jak rozwiązać problem. Na początku października samorządowcy, aptekarze i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego mają omawiać tę sprawę.

Weronika Żebrowska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gdańsku jest zdania, że odmowa nocnej pracy aptek to nie tyle kwestia prawa, co etyki.

- Kiedy ktoś ucierpi, bo nie mógł kupić leku z powodu zamkniętej apteki, wtedy może być problem - uważa. - Jak dotąd, na szczęście, tak się nie stało - mówi w Dzienniku Bałtyckim.

Eugeniusz Jarosik, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, twierdzi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że pomocnym rozwiązaniem problemu nocnych dyżurów aptek w małych miejscowościach byłyby na przykład ulgi w opłatach czynszowych za wynajęcie lokalu udzielane przez samorząd lokalny lub obniżenie lokalnych podatków dla aptekarzy.

- Praca w porze nocnej znacząco podnosi koszty funkcjonowania apteki. Dlatego wskazane byłoby wsparcie ze strony gmin - przekonuje rzecznik. Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłby również system telefonicznych dyżurów farmaceutów, polegający na tym, że pacjent z receptą wymagającą natychmiastowej realizacji dzwoni do farmaceuty, a ten przyjeżdża do apteki i wydaje lek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH