
Niedobór leków w aptekach nie ogranicza się tylko do Polski. Określonych farmaceutyków brakuje też w innych krajach unijnych - wynika z informacji przekazanych przez KE. Bruksela deklaruje chęć pomocy, ale wskazuje, że ten obszar to kompetencja stolic.
- Komisja przyznaje, że kwestia niedoborów leków jest rzeczywiście problemem w państwach członkowskich, ponieważ wpływa na opiekę nad pacjentami we wszystkich krajach UE - powiedziała w piątek (12 lipca) PAP rzeczniczka KE Anca Paduraru.
Jak zaznaczyła, farmaceuci starają się minimalizować wpływ niedoborów na pacjentów. Przypomniała, że w prawie UE są przepisy dotyczące dostaw leków, a Komisja współpracuje z państwami członkowskimi, by wyjaśnić obowiązki dotyczące ciągłych dostaw dla przemysłu i hurtowników.
Polski minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w czwartek, że problem z dostępnością leków dotyczy całej Europy i wiąże się m.in. z problemami z produkcją w Chinach substancji czynnej. Wydawane w Brukseli Politico podało, że tylko w lipcu pacjenci z rakiem nie byli w stanie uzyskać dostępu do leczenia we Włoszech, niedobory leków neurologicznych osiągnęły "niespotykaną skalę" w Polsce, a całkowita liczba niedostępnych leków w Belgii osiągnęła nowy rekord.
Portal zaznaczył, że farmaceuci i organizacje zajmujące się problemem od lat wskazywali, że problem nasilenia się niedoborów częściowo wynika z zależności od ograniczonej liczby dostawców zagranicznych.
Na początku tygodnia Naczelna Izba Aptekarska alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Dodała, że początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.
W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków opublikowała dwa dokumenty dotyczące zgłaszania niedoborów w UE oraz poradnik dobrych praktyk w sprawie komunikowania o problemach z niedostępnością.
Na poziomie UE funkcjonuje grupa zadaniowa, której zadaniem ma być zajmowanie się problemem niedoborów i prowadzeniem skoordynowanych działań mających im przeciwdziałać. - Grupa pilotuje obecnie projekt wymiany informacji o niedoborach leków między właściwymi organami - poinformowała Paduraru.
Kwestia ta była również omawiana na posiedzeniach Rady UE przy różnych okazjach. - Ostatecznie to państwa członkowskie ponoszą odpowiedzialność za wdrażanie zobowiązań UE w ich prawie krajowym - zaznaczyła rzeczniczka.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 09:10 Chełm: powstała rada wsparcia budowy hospicjum w Nowinach
- 08:50 Przeciwnicy szczepionek triumfują? To efekt tego, że działają w zorganizowany sposób...
- 08:25 Brak lekarzy? Szumowski: nie odstajemy znacząco od średniej europejskiej
- 08:01 Badania: farbowanie i prostowanie włosów zwiększa ryzyko raka piersi?
- 07:31 Poznań: rusza kolejny transport pomocy humanitarnej dla Afganistanu
- 05:59 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- ND, 19:16 Na ochronę zdrowia trzeba patrzeć z perspektywy zarządzania państwem
- 1 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 2 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 3 TVN24: Karczewski zarobił ponad 400 tys. zł za dyżury w szpitalu. Był na bezpłatnym urlopie
- 4 Prezes NFZ: sięgajmy po narzędzia gwarantujące racjonalne wydawanie pieniędzy
- 5 Polacy wyznaczają standardy w telerehabilitacji pacjentów kardiologicznych
- 6 Seminarium: program szczepień ochronnych dla dzieci - ocena i perspektywy
- 7 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych