Niebawem badania kliniczne polskiego leku przeciw białaczce

Do badań klinicznych trafi wkrótce związek hamujący procesy nowotworowe, wyselekcjonowany przez polskich naukowców. To pierwszy taki projekt w dziedzinie onkologii, który do tak zaawansowanego etapu badań doprowadzi polska firma biotechnologiczna.

Poszukiwaniem coraz lepszych leków zajmuje się wiele firm biotechnologicznych. Projekty tego typu prowadzone w Polsce dofinansowuje m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków programu INNOMED.

Taki grant otrzymała spółka Selvita, która zatrudnia naukowców poszukujących związków chemicznych wykazujących aktywność przeciwnowotworową. Najbardziej obiecujący projekt wkrótce osiągnie pierwszy etap badań klinicznych.

Badania kliniczne są kluczowym etapem wdrażania innowacji medycznych. Dają odpowiedź na pytania o skuteczność terapeutyczną i bezpieczeństwo stosowania nowych związków.

Na ”Wprowadzenie do badań klinicznych nowych, selektywnych inhibitorów kinaz o działaniu przeciwnowotworowym” przeznaczono 20,1 mln złotych, z czego 9,4 mln złotych to dofinansowanie z NCBR. Prace rozpoczęły się w lipcu 2014 r., a zakończą w kwietniu 2017 r. Projektem kieruje dr Renata Windak.

- Na początku wybraliśmy dwa związki z dwóch najbardziej zaawansowanych projektów badawczych. Pierwszy z nich celuje w leczenie ostrej białaczki szpikowej, drugi zaś w leczenie raka jelita grubego. Są to inhibitory kinaz, czyli takie substancje, które mogą blokować pewne ścieżki sygnałowe w komórce, czyli np. zahamowują działanie onkogenów, specyficznych białek odpowiedzialnych za procesy nowotworowe. Leki, nad którymi pracujemy miałyby więc wpływ na zahamowanie procesu nowotworzenia u osób, u których raka wykryto - tłumaczy dr Windak.

Naukowcy zdecydowali, że w pierwszej kolejności do badań klinicznych zostanie wybrany związek potencjalnie skuteczny w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, a także chłoniaków nieziarnicznych i szpiczaka mnogiego. Jest to obszar bardzo dużego zapotrzebowania.

Obecnie w praktyce medycznej stosowane są leki, które celują w nowotwory układu krwionośnego, jednak nie gwarantują one całkowitego wyleczenia i bardzo często przeżywalność pacjentów z zaawansowaną choroba nowotworową wynosi tylko kilka miesięcy. Nowy związek skierowany jest do grupy pacjentów, którzy nie odpowiadają na aktualnie stosowaną chemioterapię.

- Po raz pierwszy polska firma, specjalizująca się w badaniach nad innowacyjnymi lekami w onkologii będzie kierowała je do badań z udziałem ludzi. Pierwsza faza projektu zakończy się tzw. zgłoszeniem IND (ang.: Investigational New Drug), które służy dopuszczeniu cząsteczki do badań klinicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH