Władze Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie są przeciwne, żeby w ramach akcji odbierania przeterminowanych leków apteki brały udział w zbiórce uszkodzonych termometrów rtęciowych

Urząd miasta zwrócił się do nas o wzięcie udziału w takiej akcji. Jesteśmy jednak przeciwni. Rtęć jest materiałem toksycznym, a pojemniki umieszczane byłyby na sali, gdzie bezpośrednio przebywają klienci. Nie możemy zrobić śmietnika z apteki – mówi prezes Jóźwiakowski.

Dodał, że w porozumieniu z urzędem miasta apteki cały czas biorą udzial w zbiórce przeterminowanych lekarstw (oprócz areozoli). Izba wyznacza apteki, które zwracają się o pozwolenie na zbieranie tych odpadów do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Koszty transportu i utylizacji zebranych lekarstw na terenie krakowskiej izby pokrywją urzedy miast i jedna z firm farmaceutycznych. Na terenie Krakowa jest obecnie wystawionych ok. 40 pojemników na niepełnowartościowe leki.

Jak już podawaliśmy, od kwietnia 2009 r. nie będzie można wprowadzać do obrotu wyrobów medycznych zawierających rtęć.
Z rynku muszą zniknąć m.in. popularne termometry rtęciowe i ciśnieniomierze

Wprowadzenie zakazu obrotu tymi wyrobami wynika z  konieczności dostosowania polskich przepisów dot. produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych do dyrektywy UE.

Te, które zostaną zakupione wcześniej np. przez placówki ochrony zdrowia będą mogły być dalej używane. Komisja Europejska podje że, rtęć jest bardzo toksyczna dla ludzi, ekosystemu i środowiska. Kiedy produkty, w których jest zawarta, stają się odpadami, może przekształcić się w metylortęć - swoją najbardziej toksyczną formę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH