Bezkrytyczne przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może prowadzić do powikłań. W połączeniu z innymi środkami znoszącymi ich działanie, w najlepszym wypadku nie odniosą skutku, czyli kobieta zajdzie w niepożądaną ciążę.

– Problem bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej jest szczególny, gdyż stosują ją kobiety zdrowe, w dużej skali. Zwykle bezpieczeństwo środka leczniczego rozpatrujemy w aspekcie zdrowotnym w relacji ryzyko – korzyść. Tutaj takiej relacji nie ma – wyjaśnia prof. Bogdan Chazan, z Warszawskiego uniwersytetu Medycznego.

Przyczyną stosowania środków antykoncepcyjnych nie jest kwestia poprawy stanu zdrowia czy życia, ale subiektywna ocena sytuacji kobiety.
Najczęstsze powody, dla których sięgają po środki antykoncepcyjne, zostały ujęte w jednym zdaniu: Too early, too late, too many, too close (zbyt wczesne zajście w ciążę, zbyt późne, kolejna ciąża przy dużej liczbie dzieci lub za mały odstęp między jednym dzieckiem a drugim).

Antykoncepcja hormonalna to stosowanie pojedynczych hormonów lub ich kombinacji, w celu zapobiegania ciąży, które działają na zasadzie hamowania owulacji, indukowania zmian w narządzie rodnym, które utrudniają zapłodnienie i implantacje zarodka lub poprzez zmiany we właściwościach śluzu szyjkowego, np. jego zagęszczenie i utrudnienie penetracji plemników.

Z danych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że w gronie kobiet stosujących metody zapobiegania ciąży, tabletki antykoncepcyjne przyjmuje ok. 30 proc. 51 proc. stosuje prezerwatywy, 21 proc. decyduje się na stosunek przerywany.

– Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania środków hormonalnych, ta metoda jest bezpieczna w rękach kobiety świadomej zalet i skutków ubocznych – twierdzi dr Jarosław Woroń, z uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków CM UJ w Krakowie.

To jest też wyzwanie dla lekarzy, którzy powinni podchodzić do problemu indywidualnie i być w stanie dobrać odpowiednią dla kobiety metodę. A mają z czego wybierać: dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (DTA), minitabletki progestagenne, domięśniowe wstrzykiwanie progestagenów, dopochwowa przezskórna antykoncepcja hormonalna czy system wewnątrzmaciczny uwalniający LNG.

Czynnik bezpieczeństwa jest o tyle istotny, że najczęściej wybierana przez kobiety doustna tabletka antykocepcyjna, nie powinna być przez nie stosowana w niektórych przypadkach ze względu na działania niepożądane. DTA jest zalecana kobietom młodym, niepalącym (powikłania zakrzepowo zatorowe), aktywnym seksualnie i przestrzegających zaleceń, czyli regularnie przyjmującym tabletki.

Bezwzlędnym przeciwwskazaniem do stosowania DTA jest m.in. zakrzepowe zapalenie żył, choroby naczyń wieńcowych i mózgowych, znaczne upośledzenie czynności wątroby czy rak sutka.

Należy również pamiętać, że środki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z lekami, np. przeciwpadaczkowymi lub substancjami zawartymi w suplementach diety. Szczególnie skuteczność DTA zmniejszają preparaty dziurawca.

Konferencję na temat bezpieczeństwa hormonalnych środków antykoncepcyjnych zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH