Bezkrytyczne przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może prowadzić do powikłań. W połączeniu z innymi środkami znoszącymi ich działanie, w najlepszym wypadku nie odniosą skutku, czyli kobieta zajdzie w niepożądaną ciążę.

– Problem bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej jest szczególny, gdyż stosują ją kobiety zdrowe, w dużej skali. Zwykle bezpieczeństwo środka leczniczego rozpatrujemy w aspekcie zdrowotnym w relacji ryzyko – korzyść. Tutaj takiej relacji nie ma – wyjaśnia prof. Bogdan Chazan, z Warszawskiego uniwersytetu Medycznego.

Przyczyną stosowania środków antykoncepcyjnych nie jest kwestia poprawy stanu zdrowia czy życia, ale subiektywna ocena sytuacji kobiety.
Najczęstsze powody, dla których sięgają po środki antykoncepcyjne, zostały ujęte w jednym zdaniu: Too early, too late, too many, too close (zbyt wczesne zajście w ciążę, zbyt późne, kolejna ciąża przy dużej liczbie dzieci lub za mały odstęp między jednym dzieckiem a drugim).

Antykoncepcja hormonalna to stosowanie pojedynczych hormonów lub ich kombinacji, w celu zapobiegania ciąży, które działają na zasadzie hamowania owulacji, indukowania zmian w narządzie rodnym, które utrudniają zapłodnienie i implantacje zarodka lub poprzez zmiany we właściwościach śluzu szyjkowego, np. jego zagęszczenie i utrudnienie penetracji plemników.

Z danych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że w gronie kobiet stosujących metody zapobiegania ciąży, tabletki antykoncepcyjne przyjmuje ok. 30 proc. 51 proc. stosuje prezerwatywy, 21 proc. decyduje się na stosunek przerywany.

– Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania środków hormonalnych, ta metoda jest bezpieczna w rękach kobiety świadomej zalet i skutków ubocznych – twierdzi dr Jarosław Woroń, z uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków CM UJ w Krakowie.

To jest też wyzwanie dla lekarzy, którzy powinni podchodzić do problemu indywidualnie i być w stanie dobrać odpowiednią dla kobiety metodę. A mają z czego wybierać: dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (DTA), minitabletki progestagenne, domięśniowe wstrzykiwanie progestagenów, dopochwowa przezskórna antykoncepcja hormonalna czy system wewnątrzmaciczny uwalniający LNG.

Czynnik bezpieczeństwa jest o tyle istotny, że najczęściej wybierana przez kobiety doustna tabletka antykocepcyjna, nie powinna być przez nie stosowana w niektórych przypadkach ze względu na działania niepożądane. DTA jest zalecana kobietom młodym, niepalącym (powikłania zakrzepowo zatorowe), aktywnym seksualnie i przestrzegających zaleceń, czyli regularnie przyjmującym tabletki.

Bezwzlędnym przeciwwskazaniem do stosowania DTA jest m.in. zakrzepowe zapalenie żył, choroby naczyń wieńcowych i mózgowych, znaczne upośledzenie czynności wątroby czy rak sutka.

Należy również pamiętać, że środki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z lekami, np. przeciwpadaczkowymi lub substancjami zawartymi w suplementach diety. Szczególnie skuteczność DTA zmniejszają preparaty dziurawca.

Konferencję na temat bezpieczeństwa hormonalnych środków antykoncepcyjnych zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH