- Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia spotkali się z nami kilka razy w odstępach kilku miesięcy. We wrześniu ubiegłego roku mieli przedstawić swoją propozycję rozwiązania problemu. Regularnie i wielokrotnie wnioskowaliśmy o kolejne spotkanie, aby ostatecznie problem zakończyć. Koniec ubiegłego roku, a więc czas ustalania dyżurów na 2019 rok, pokazał w jak dramatycznej sytuacji znalazły się powiaty - podsumowuje Marek Tomków.
- Mamy do czynienia z efektem domina polegającym na tym, że odmowa dyżurów, która wcześniej pojawiała się sporadycznie, teraz staje się nagminna. Obecnie sytuacja przedstawia się następująco: apteki stoją pod ścianą, powiaty stoją pod ścianą, kolej na ruch ze strony Ministerstwa Zdrowia – wskazuje wiceszef NRA.
Czy dojdzie do porozumienia?
MZ w odpowiedzi na nasze zapytanie, czy w najbliższym czasie zajmie się dyżurami aptek, poinformowało:
„Aktualnie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne w przedmiocie zmiany zasad ustalania rozkładu pracy (harmonogramów dyżurów) aptek ogólnodostępnych, mających na celu umożliwienie całodobowego zaopatrzenia w produkty lecznicze w miastach powiatowych, co jest odpowiedzią na postulaty zarządu Związku Powiatów Polskich oraz farmaceutów”.
MZ wskazuje także na brak jednolitego stanowiska zainteresowanych stron, m in. w zakresie refundacji kosztów ponoszonych przez podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną z tytułu pełnienia nocnego dyżuru. „Ministerstwo Zdrowia dąży do wypracowania konsensusu pomiędzy Związkiem Powiatów Polskich i Naczelną Radą Aptekarską oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.”
- Ta odpowiedź mija się z prawdą. Nasza propozycja została Ministerstwu przedłożona, wskazaliśmy konkretny projekt rozwiązania legislacyjnego. Nasze stanowisko w tym zakresie jest jednoznaczne - oburza się Bernadeta Skóbel.
Dodaje, że na prośbę MZ zostało wysłane dodatkowe uzasadnienie propozycji Związku. - Nie jesteśmy jednak od tego, żeby wykonywać pracę za legislatorów. Nasza rola w wyręczaniu Ministerstwa we wskazaniu pewnych rozwiązań w tym momencie się wyczerpała. Nie otrzymaliśmy do tej pory też żadnej alternatywnej propozycji ze strony resortu.
- Naczelna Izba Aptekarska regularnie wnioskuje o spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia w sprawie dyżurów nocnych. Więcej w tej sprawie nie możemy obecnie zrobić. Rozumiemy ogrom prac i brak rąk do pracy w resorcie zdrowia. Nie mniej jednak, każdy dzień zwłoki powoduje narastanie problemu. Uchwały rad powiatu stają się bezwartościowe, a aptekarze grupowo odmawiają ich realizacji - stwierdza Marek Tomków.

- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 20:45 Poznań: zakaz odwiedzin oraz porodów rodzinnych do odwołania
- 19:10 Szef lubuskiego NFZ: choroba psychiczna to nie grypa, to będzie dużo większe wyzwanie niż…
- 19:01 Szymon Chrostowski: program lekowy w raku jelita grubego wymaga pewnych zmian
- 18:15 Psychoterapia to także rehabilitacja, którą można odliczyć od dochodu
- 17:30 GIS: wycofanie z obrotu halibuta niebieskiego, zagrożenie listeriozą
- 16:20 Gruzja: protest ws. uwolnienia aresztowanego w Osetii Płd. lekarza
- 15:05 Toruń: w szpitalu im. Kopernika powstanie SOR
- 1 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 2 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 3 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 4 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
- 5 Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć
- 6 Psychiatria po włosku - czy pójdziemy tym śladem?
- 7 Co na styczniowej liście leków refundowanych? MZ ogłasza kilka nowości, w tym dla diabetyków
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych