Naukowa Fundacja Polpharmy wspiera projekty badawcze

Projekt dotyczący wpływu sartanów na wznowę i rozsiew raka jasnokomórkowego oraz poznania mechanizmu infekcji wirusem grypy otrzymały finansowe wsparcie Naukowej Fundacji Polpharmy w ramach XI edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych.

W tym roku cześć grantu (333 tys. zł) trafi do dr Remigiusza Worcha z Instytutu Fizyki PAN na projekt  "Mechanizm oddziaływania peptydu fuzyjnego wirusa grypy z błonami lipidowymi".

Fuzja wirusa z błoną komórkową
Wirusy podczas zakażenia muszą umieścić swoją informację genetyczną, występującą w postaci DNA lub RNA, we wnętrzu komórki gospodarza, w celu produkcji własnych białek i tworzenia nowych kopii samych siebie. Informacja genetyczna wirusów chroniona jest płaszczem białkowym (kapsydem), a w przypadku niektórych dodatkową otoczką - błoną utworzoną z lipidów. Taką budowę ma także wirus grypy.

Początkowym etapem każdej infekcji jest wejście wirusa do komórki, co w przypadku wirusa grypy związane jest również z koniecznością połączenia (fuzji) błony otoczki lipidowej wirusa z błoną komórki gospodarza. W zjawisko to zaangażowany jest fragment wirusowego białka (hemaglutyniny), której fragment nosi nazwę peptydu fuzyjnego.

Projekt ma na celu lepsze scharakteryzowanie wczesnych etapów inwazji wirusa grypy na poziomie molekularnym przy zastosowaniu metod współczesnej biofizyki.

W projekcie planowane jest badanie oddziaływań peptydu fuzyjnego wirusa grypy, jego odmian i fragmentów o różnej długości, z błonami lipidowymi, które "udają“ błonę komórki gospodarza. Wykorzystanie tzw. sztucznych systemów błonowych ma na celu wytwarzanie błon lipidowych o dobrze kontrolowanym składzie, co pozwoli na określenie istotnych elementów oddziaływania peptyd-błona. W badaniach wykorzystane zostaną techniki biofizyki molekularnej, głównie spektroskopia fluorescencyjna oraz różne techniki mikroskopowe.

Projekt dotyczy badań podstawowych, niemniej jednak jego rezultaty przyczynią się do lepszego zrozumienia zjawisk związanych z początkowymi etapami infekcji wirusem grypy, co wiąże się z zagadnieniem projektowania leków. Niedawne światowe epidemie grypy (tzw. ptasiej i świńskiej) oraz wysoka zachorowalność na grypę sezonową wskazują, że jest to tematyka ważna społecznie.

Obecnie stosowane preparaty przeciwgrypowe wykazują skuteczność jedynie w pierwszych stadiach infekcji, natomiast w przypadku szczepionek istnieje problem ich ważności tylko w sezonie grypowym ze względu na szybką zmienność  genetyczną w obrębie całych białek wirusowych. Natomiast strategia uderzająca w mechanizm fuzji wirusa z błoną komórkową gospodarza wydaje się być interesująca ze względu na małe zróżnicowanie peptydu fuzyjnego wśród różnych odmian grypy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH