Nadal czekamy na kryteria refundacyjne

Urzędnicy zajmujący się gospodarką lekami nieustannie poddawani są naciskom ze wszystkich możliwych stron: rozpoczynając od swoich przełożonych, przez polityków, przemysł, organizacje lekarskie, nadzór krajowy w poszczególnych dziedzinach medycyny, a skończywszy na indywidualnych pacjentach i organizacjach chorych. Co chroni urzędników przed ową presją? Przede wszystkim kryteria zapewniające powtarzalność decyzji refundacyjnych i cenowych. Za sprawą dyrektywy transparentności UE wszystkie kraje "starej" Unii takie przejrzyste kryteria mają i stosują - mówi Krzysztof Łanda, prezes HTA Audit, były dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ.

Jak pod tym względem wypada Polska? Zasady podejmowania u nas decyzji refundacyjnych i cenowych oceniam krytycznie, choć i tak jest lepiej niż, powiedzmy, 4-5 lat temu. Dyrektywa wciąż nie jest w naszym kraju implementowana.

Znajdujemy się pod lupą Komisji Europejskiej, która grozi nam bardzo poważnymi konsekwencjami - podobnie jak kiedyś groziła Finlandii, Austrii, Belgii. Wobec dwóch z tych krajów zasądzono horrendalnie wysokie kary finansowe za niespełnienie wymogów dyrektywy.

Wie o tym doskonale departament polityki lekowej farmacji i naszego Ministerstwa Zdrowia. Dlatego jestem optymistą i uważam, że pod wpływem Unii przejrzyste kryteria refundacyjne znajdą się już niedługo w odpowiedniej ustawie. Deklaracje wprowadzenia takich regulacji pojawiły się tuż po wygranych przez PO wyborach.

Na przełomie lat 2007 i 2008 uczestniczyłem w pracach zespołu ekspertów z całej Polski - organizowanych przez resort zdrowia wspólnie z francuską agencją oceny technologii medycznych HAS. Opracowany został wówczas bardzo nowoczesny zestaw kryteriów zapewniających wysoką powtarzalność decyzji refundacyjnych na racjonalnych podstawach.

Tymczasem mamy już drugą połowę roku 2009 i takie ustawowe kryteria nadal nie zostały wprowadzone.

Wypowiedź jest fragmentem wywiadu, który ukazał się w Rynku Zdrowia (nr 7-8/48-49, lipiec-sierpień 2009).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH