NRL prosi o ocenę skuteczności chelatonów w leczeniu miażdżycy tętnic Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do naukowców o przedstawienie opinii o skuteczności EDTA (chelatonów) w leczeniu miażdżycy tętnic u ludzi

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do naukowców oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego z prośbą o przedstawienie opinii o skuteczności EDTA (chelatonów) w leczeniu miażdżycy tętnic u ludzi.

"Samorząd lekarski sceptycznie odnosi się do skuteczności tego rodzaju terapii, czego wyraz dał w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej 6 listopada 2009 r. w sprawie stosowania chelatonów przez lekarzy. W stanowisku tym stwierdzono, że stosowanie chelatonów jest wskazane zgodnie z dowodami naukowymi przede wszystkim w ostrych zatruciach metalami, nie istnieją natomiast naukowe przesłanki innego ich zastosowania w medycynie" - pisze Hamankiewicz w piśmie do prof. Jacka Zaremby z Wydziału V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, dr. n. med. Wojciecha Matusewicza - Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Zofii Ulz - Głównego Inspektora Sanitarnego.

"Państwa opinia w ww. sprawie pozwoli na ocenę, czy treść powyższego stanowiska pozostaje aktualna oraz na rzetelne, podparte autorytetem Państwa instytucji, poinformowanie środowiska lekarskiego co do zgodności stosowania metody chelatacji w leczeniu miażdżycy z zasadami wykonywania zawodu lekarza w oparciu o aktualną wiedzę medyczną. Konieczność podjęcia takich działań wynika z faktu, że do samorządu lekarskiego docierają liczne sygnały o stosowaniu tej kontrowersyjnej metody leczenia" - wyjaśnia prezes NRL.

Więcej: www.nil.org.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH