NRL: jest porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie recept

Naczelna Rada Lekarska porozumiała się z Ministerstwem Zdrowia i NFZ w sprawie procedur związanych z wypisywaniem recept. Opracowany zostanie wzór umowy dotyczącej przepisywania leków refundowanych, będą także specjalne szkolenia dla lekarzy.

W resorcie zakończyło się spotkanie dotyczące tych kwestii. Jak powiedziała rzeczniczka NRL Katarzyna Strzałkowska, ustalono, że NFZ wraz z NRL opracują wzór umowy, którą będą podpisywali lekarze wystawiający recepty na leki refundowane. MZ ma zorganizować szkolenia dla lekarzy dotyczące ordynacji lekowej.

Mają być także kontynuowane prace zespołu arbitrażowego NFZ i NRL. Resort określi procedury dotyczące wystawiania recept pro auctore i pro familia (recepty wystawiane dla siebie lub dla rodziny). Fundusz będzie prowadził kontrole mające na celu wykrywanie rażących nadużyć.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz powiedział, że prace nad przepisami dot. procedur wypisywania recept będą kontynuowane. Dodał, że to pierwsze wspólne stanowisko MZ, NFZ i NRL od dłuższego czasu.

- Dla nas ważną sprawą jest to, że będziemy uczestniczyli w przygotowaniu wzoru umowy, którą lekarze podpisują z NFZ. To będzie gwarancją tego, że lekarze będą mogli w spokoju wykonywać swój zawód, bez obaw, że będą karani za brak przecinka lub kropki na recepcie. Oczywiście nie chodzi o to, by łamać prawo, przepisy muszą być przestrzegane, ale nie może być tak, że lekarz będzie się obawiał wypisać pacjentowi receptę - podkreślił Hamankiewicz.

Przypomnijmy, że NRL podkreślała w ostatnich dniach, że jej obawy wzbudzają niektóre zapisy ustawy refundacyjnej dotyczące kar finansowych dla lekarzy za wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi, albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta, lub niezgodnej z listą leków refundowanych (mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia).

Protest środowiska lekarskiego wywołuje fakt, że wystawienie recept osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty refundacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH