NRA: trzy dni na konsultacje społeczne rozporządzenia to za mało

Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, skierował do minister zdrowia Ewy Kopacz protest "przeciwko rażącemu naruszeniu zasad demokratycznego państwa prawa, dotyczących tworzenia prawa oraz praw samorządów zawodów zaufania publicznego".

Pismo jest odpowiedzią na przesłany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept.

Działając w imieniu samorządu aptekarskiego prezes NRA stwierdza, iż: "kluczowy akt prawny dla prawidłowego: zabezpieczenia polskich pacjentów  w refundowane leki oraz funkcjonowania polskich aptek, przekazany został do konsultacji społecznych (poprzez umieszczenie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia) 21 czerwca 2011 roku. Na zgłoszenie uwag przewidziano okres 6-dniowy, w którym przypadają dwa święta i sobota".

Grzegorz Kucharewicz informuje: „Przed zgłoszeniem szczegółowych uwag do projektu, w imieniu samorządu aptekarskiego oświadczam, że:

1) nie akceptujemy instytucji umów na realizacje recept, jako zbędnej i biurokratycznej bariery w dostępie polskich pacjentów do świadczeń zdrowotnych oraz wnosimy o jej usunięcie z polskiego porządku prawnego;

2) sposób procedowania nad ww. projektem to kolejny przypadek łamania konstytucyjnych praw samorządu aptekarskiego;

3) przesłane projekty stanowią ostatni krok w całkowitym podporządkowaniu polskich aptek urzędnikom Narodowego Funduszu Zdrowia oraz całkowicie abstrahują od powszechnie uznawanych zasad zawierania umów (np. projekty przewidują wyłącznie obowiązki podmiotów prowadzących apteki, brak kar umownych po stronie NFZ);

4) bez wydłużenia okresu na zaopiniowanie ww. projektu do 30 dni oraz bez zorganizowania konferencji uzgodnieniowej - pełne, rzetelne i merytoryczne ustosunkowanie sie do treści projektowanych przepisów jest niemożliwe.

Kucharewicz dodaje, że ostateczne uwagi samorządu aptekarskiego zostaną przesłane odrębnym pismem.

Więcej: www.nia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH