NRA apeluje o zmianę liczenia marż na leki

Naczelna Rada Aptekarska wystąpiła do ministra zdrowia o podjęcie pilnych prac legislacyjnych zmierzających do podniesienia wysokości marż detalicznych określanych na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków.

W liście do ministra zdrowia prezes NRA Grzegorz Kucharewicz zaznacza, że zastosowany w ustawie refundacyjnej sposób liczenia oraz wysokość marż detalicznych powodują, że duża część aptek zostanie w najbliższym czasie zlikwidowana, a pozostałe wegetować będą na granicy opłacalności.

"W drastycznym natężeniu potwierdza się przewidywana i wielokrotnie zgłaszane przez Naczelną Radę Aptekarską prognoza, że liczenie urzędowej marży detalicznej od ceny hurtowej stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej oraz bardzo niskie marże detaliczne doprowadzą do katastrofalnej sytuacji finansowej w polskim aptekarstwie. Obecne wysokości urzędowych marż detalicznych nie gwarantują pokrycia nakładów i kosztów związanych z prowadzeniem apteki" - czytamy w liście. 

Prezes Kucharewicz zaznacza, że według ustawy marże detaliczną nalicza się nie od ceny hurtowej produktu, ale od limitu ustalonego dla danej grupy limitowej. Ponieważ wartości tych limitów są w większości przypadków znacznie niższe niż ceny hurtowej, powoduje to poważne zmniejszenie marży aptecznej.

Tego typu system naliczania marż aptecznych nie jest stosowany w żadnym kraju Unii Europejskiej - stwierdza w liście NRA.

Więcej: www.nia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH