NIL o receptach: niech pacjent w NFZ uzyska zaświadcznie o uprawnieniach do refundacji leków

NIL wystosowała apel do rządu, w którym napisano, że rozwiązania ustawy o refundacji leków - w części dotyczącej karania lekarzy za wypisanie recepty osobom bez ważnego ubezpieczenia zdrowotnego - są nie do zaakceptowania. NIL podkreśla, że lekarz ma leczyć, zaś ten, kto mu za to płaci - ubezpieczyciel - weryfikować uprawnienia pacjenta. I poddaje swój pomysł na weryfikację.

Pacjent powinien udać się do NFZ po zaświadczenie, że ma prawo do leków refundowanych, na tej podstawie zapłaci w aptece mniej. To kontrpropozycja Naczelnej Izby Lekarskiej do ustawy nakazującej lekarzowi sprawdzanie, czy pacjent ma prawo do refundacji - pisze Gazeta Wyborcza.

Jak twierdzi Izba, danymi dotyczącymi ubezpieczenia zdrowotnego dysponuje wyłącznie NFZ, ale do dzisiaj nie był w stanie wyposażyć pacjentów w odpowiednie dokumenty elektroniczne.

Według prezesa NIL, Macieja Hamankiewicza, który wypowiada się na łamach Gazety Wyborczej, procedura powinna przebiegać tak, jak w przypadku recept na sprzęt ortopedyczny: pacjent zbadany przez lekarza dostaje od niego receptę i z nią idzie do urzędnika. Ten znajduje w komputerze aktualne dane dotyczące ubezpieczeń tej osoby oraz wszystkich przysługujących jej zniżek na leki. Zaznacza na recepcie, że pacjent ma prawo refundacji, przybija stempel i można iść do apteki.

Ustawa refundacyjna, zdaniem NIL, w punktach dotyczących kar pozostaje nieprecyzyjna. A ponieważ chodzi o kary pieniężne, lekarze są pewni, że NFZ będzie interpretował na ich niekorzyść.

Już teraz mają na to dowody. Jak podaje GW, np. w Częstochowie NFZ zakwestionował lekarzowi recepty dla 200 dzieci - jako wystawione osobom nieuprawnionym do refundacji. A, jak twierdzą lekarze, prawo mówi, że do 18. roku życia wszyscy są ubezpieczeni.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH