NIK ma uwagi, ale generalnie pozytywnie ocenia prywatyzację firm farmaceutycznych

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła prywatyzację sektora farmaceutycznego. Izba podkreśliła, że w latach 2007-2011, mimo niesprzyjającej koniunktury, Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 14 spośród 18 spółek sektora. Izba zgłosiła jednak pewne zastrzeżenia.

Poziom przychodów z prywatyzacji odpowiadał wynikom wycen sprzedawanych akcji i udziałów i wynosił prawie 560 mln zł, przy bezpośrednich kosztach związanych z tymi transakcjami na poziomie niespełna 3 mln zł - brzmi opublikowany 8 maja raport NIK. W trakcie kontroli Izba ustaliła, że inwestorzy na ogół realizowali zobowiązania wynikające z umów prywatyzacyjnych, a gdy było inaczej, minister skarbu egzekwował kary.

NIK krytycznie ocenia jednak decyzję ministra skarbu o przedłużeniu działalności Polskiego Holdingu Farmaceutycznego. Celem powstałego w 2004 roku PHF była konsolidacja Polfy Warszawa, Polfy Pabianice i Polfy Tarchomin, co jednak się nie powiodło, ale minister skarbu zdecydował o dalszej działalności holdingu, powierzając mu sprywatyzowanie spółek zależnych do końca 2011 roku.

Według NIK holding prawidłowo wywiązywał się z tego zadania, jednak - zdaniem Izby - prywatyzacja zakładów mogła być równie dobrze przeprowadzona przez MSP, co pozwoliłoby na uniknięcie "niemałych" kosztów funkcjonowania PHF, które do 2011 roku wyniosły 19 mln zł.

Izba dopatrzyła się nieprawidłowości w pięciu spośród 16 skontrolowanych transakcji, polegających m.in. na opóźnieniach i ponoszeniu nieuzasadnionych kosztów w procesach prywatyzacji.

NIK stwierdziła np., że resort skarbu nie wykorzystał koniunktury i opóźnił prywatyzację Cefarmu Białystok. W efekcie nabywca zapłacił o 19 mln zł mniej w porównaniu do swojej wcześniejszej oferty. Inne zastrzeżenie NIK to sprzedaż zbyt dużej liczby akcji Cefarmu Kraków, dlatego konieczne było odkupienie ich części, aby pracownicy mogli z kolei nabyć je nieodpłatnie. Pomyłka wynikła z niepoprawnego zapisu w systemie informatycznym MSP - oceniła Izba.

W efekcie kontroli NIK wystąpiła do MSP z czterema wnioskami. Pierwszy dotyczył zawierania w umowach prywatyzacyjnych obowiązku zapłaty kar umownych w przypadku braku realizacji zobowiązań, których wykonanie zależy nie tylko od inwestora, ale od osób trzecich.

W drugim NIK postuluje wszczęcie likwidacji PHF po sprzedaży Polfy Warszawa i przejęcie prowadzenia prywatyzacji Polfy Tarchomin bezpośrednio przez MSP. Trzeci wniosek dotyczy wystąpienia do PHF o zwrot 1,24 mln zł, potrąconych przy rozliczeniu przychodów ze sprzedaży akcji Polfy Pabianice, a czwarty - doprowadzenia do zgodności składu Rady Nadzorczej PHF z postanowieniami statutu holdingu.

W odpowiedzi na wystąpienie pokontrolne resort poinformował, że MSP podejmie działania zmierzające do zrealizowania wniosków: pierwszego, drugiego i czwartego. Zwrot kwoty 1 mln 246,5 tys. zł Minister Skarbu Państwa uznał obecnie za niemożliwy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH