NIA: żądamy równego dostępu do leków Fot. archiwum

Naczelna Izba Aptekarska wystosowała protest przeciw "reglamentacji leków refundowanych ze środków publicznych". Został on opublikowany na stronie internetowej NIA, gdzie zbierane są pod nim podpisy.

Samorząd aptekarski zarzuca ministrowi zdrowia i rządowi "zaniechanie działań mających na celu zagwarantowanie wszystkim aptekom i ich pacjentom równego i stałego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie".

W ocenie NIA obecnie to koncerny farmaceutyczne decydują o kształcie i sposobie dystrybucji leków, co prowadzi do "limitowania dostaw leków oraz dyskryminowania aptek i ich pacjentów".

Aptekarze podkreślają, że dziś nie mogą zagwarantować pacjentom dostępu do leków refundowanych i tym samym wywiązywać się z umów zawieranych przez apteki z NFZ na realizację recept. "Ta skandaliczna sytuacja uniemożliwia nam prawidłowe wykonywanie zawodu farmaceuty, które ma na celu ochronę zdrowia publicznego poprzez zaspokajanie potrzeb lekowych pacjentów" - czytamy w proteście zamieszczonym na stronie NIA.

Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że w trakcie prac nad uchwaloną na początku kwietnia przez Sejm nowelą Prawa farmaceutycznego samorząd aptekarski wnioskował o zapewnienie wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym hurtownie farmaceutyczne stałych dostaw leków refundowanych, jednak propozycję tę posłowie odrzucili.

Przedstawiciele NIA argumentowali wówczas, że praktyką hurtowni farmaceutycznych jest sprzedaż leków aptekom sieciowym przy jednoczesnej odmowie sprzedaży placówkom indywidualnym.

Poprawka, którą proponowała Naczelna Rada Aptekarska, zobowiązywała więc wytwórców i importerów (tzw. podmioty odpowiedzialne) do zapewnienia przedsiębiorcom prowadzącym hurtownie farmaceutyczne stałych dostaw refundowanych produktów leczniczych "w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb pacjentów". Za tę ilość przyjęto taką, która wynika z recept i zapotrzebowań, które trafiają do aptek.

Przeciwny temu rozwiązaniu był resort zdrowia, który wskazywał, że doprowadziłoby ono do zapewnienia obowiązkowych dostaw do wszystkich hurtowni, także tych, które są znane z wywozu leków za granicę, a ograniczenie tego zjawiska było głównym celem nowelizacji.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał, że w noweli znajduje się zapis, zgodnie z którym hurtownia będzie musiała na piśmie uzasadnić odmowę sprzedaży leku aptece, co - jego zdaniem - pozwoli udowodnić przypadki, w których hurtownie dysponują lekiem, ale odmawiają jego sprzedaży.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH