Naczelna Izba Aptekarska wydała stanowisko polemizujące z wypowiedzią mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej, dotyczącą przygotowywania leków cytostatycznych.

Stanowisko NIA nawiązuje do wypowiedzi prof. Jana Walewskiego w artykule „Cytostatyki przygotowywane poza apteka szpitalną. Czy po 1 lipca będziemy mieli kłopot?", opublikowanym 15 czerwca w portalu rynekzdrowia.pl

Czytaj. Cytostatyki przygotowywane poza apteką szpitalną. Czy po 1 lipca będziemy mieli kłopot?

Izba przywołuje w stanowisku obowiązującą ustawę Prawo farmaceutyczne, która kwalifikuje przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych, do usług farmaceutycznych:

"Jako usługa farmaceutyczna realizacja tej czynności może być dokonywana w aptece szpitalnej, a osobą ją wykonującą może być jedynie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje uprawniające do udzielania usług farmaceutycznych, tj. farmaceuta oraz technik farmaceutyczny w zakresie posiadanych uprawnień".

Izba polemizuje z poglądem, że cytostatyki mogą być przygotowywane przez pielęgniarki pod lożą, na oddziałach szpitalnych.

Loża laminarna do przygotowywania cytostatyków musi być umieszczona w specjalnym pomieszczeniu (jałowy boks), a sama musi posiadać odpowiednie wyprowadzenie substancji toksycznych - wyjaśniają farmaceuci.

Obowiązujące przepisy zapewniające bezpieczeństwo personelowi i wymuszające odpowiedni system nawiewno-wywiewny o więcej niż 20-krotnej wymianie powietrza, gwarantują w poszczególnych pomieszczeniach odpowiednie pod i nadciśnienie.

Tylko takie warunki przygotowywania oraz odpowiedni ubiór (gumowe fartuchy, specjalne rękawice itd.) gwarantują bezpieczeństwo osobom, które tak toksyczne preparaty przygotowują. Przepisy zabezpieczające bezpieczeństwo osób zatrudnionych przy sporządzaniu leków cytostatycznych zawarte są nie tylko w przepisach ustawy - Prawo farmaceutyczne, ale równie w przepisach ustawy Kodeks pracy.

Przygotowywanie leków cytostatycznych w dawkach indywidualnych jest usługą farmaceutyczną. Miejscem, w którym świadczone są usługi farmaceutyczne jest apteka. Przy wykonywaniu zaś w aptece usług farmaceutycznych mogą być zatrudnione wyłącznie osoby uprawnione do udzielania usług farmaceutycznych - podaje NIA.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH