NIA pisze wytyczne dla aptekarzy ws. realizacji recept

W związku z rozpoczętym protestem lekarzy Naczelna Izba Aptekarska informuje, jak farmaceuci powinni realizować recepty na leki refundowane.

Izba przypomina, że prawidłowo wystawiona recepta, na podstawie której aptekarz może wydać lek refundowany ze zniżką, musi zawierać m.in. identyfikator płatnika.

- Osoba wydająca leki nie jest uprawniona do uzupełnienia recepty o identyfikator płatnika, ponieważ nie ustala prawa do świadczeń refundowanych. Wyłączne kompetencje w tym zakresie posiada lekarz lub felczer. W związku z tym recepta, która nie zawiera identyfikatora płatnika, nie może być wydana za odpłatnością - informuje prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz.

Jeżeli na recepcie znajdują się wszystkie dane wymagane przez obowiązujące przepisy oraz dodatkowo inne niż określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia informacje lub znaki niestanowiące reklamy leków, np. adnotacja o treści "Refundacja leku do decyzji NFZ", farmaceuta może wydać lek ze zniżką.

Jeżeli na recepcie przepisano co najmniej jeden lek wobec którego wydano decyzję o objęciu refundacją, natomiast wystawiający receptę lekarz nie zawarł umowy z NFZ upoważniającej do wystawiania recept refundowanych, wówczas adnotacja "Refundacja leku do decyzji NFZ" jest nieprawdziwa i wprowadza w błąd.

"Realizacja świadczeń gwarantowanych z zakresu leków dostępnych w aptece na receptę przysługuje pacjentowi na podstawie recepty wystawionej tylko przez osobę uprawnioną" - przypomina Izba.

Jeżeli na recepcie znajdują się wszystkie dane wymagane przez obowiązujące przepisy, a nie została określona odpłatność, została określona w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem, wówczas farmaceuta wydaje lek ze zniżką określoną w obwieszczeniu refundacyjnym w przypadku gdy lek występuje w jednej odpłatności. Jeśli lek występuje w więcej niż jednej odpłatności, aptekarz wydaje lek z najwyższą odpłatnością dla tego produktu.

Izba informuje również, jak wydać lek, jeśli lekarz wpisał nazwę międzynarodową produktu.

Nazwą produktu leczniczego jest nazwa, która może być nazwą własną niestwarzającą możliwości pomyłki z nazwą powszechnie stosowaną albo nazwą powszechnie stosowaną lub naukową, opatrzoną znakiem towarowym lub nazwą podmiotu odpowiedzialnego. Nazwa powszechnie stosowana to nazwa międzynarodowa zalecana przez Światową Organizację Zdrowia, a jeżeli takiej nie ma - nazwa potoczna produktu leczniczego.

- Wpisanie przez lekarza nazwy międzynarodowej nie stanowi naruszenia rozporządzenia w sprawie recept lekarskich - informuje Grzegorz Kucharewicz.

Więcej: http://nia.org.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH