NFZ  rozmawia o receptach z samorządem lekarskim i aptekarskim

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz rozmawia z Naczelną Radą Lekarską i Naczelną Radą Aptekarską o proponowanych zmianach w zarządzeniu w sprawie wzoru umów na wystawianie leków refundowanych.

Spotkanie z przedstawicielami NRL i NRA rozpoczęło się w piątek (29 czerwca) w południe w siedzibie NFZ w Warszawie. Na 14.30, po jego zakończeniu, zapowiedziano spotkanie prezes Pachciarz z dziennikarzami.

Lekarze nie zgadzają się z treścią obecnych umów i zamierzają protestować. Przypomnijmy, że chodzi o zapis dotyczący kar za niewłaściwe wypisywanie recept, które wprowadzono do umów podpisywanych z NFZ przez lekarzy, zarówno prowadzących prywatne praktyki, jak świadczeniodawców. Zapis ten, po "proteście pieczątkowym", został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej.

Udział w proteście zapowiedziały organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia. Lekarze domagają się usunięcia z umów zapisów mówiących o karach. Chcą takiej zmiany także w umowach, które z NFZ podpisują świadczeniodawcy.

Nowo powołana prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zapowiedziała, że wzór umowy z NFZ będzie zmieniony.

- Przygotowujemy dla lekarzy nową propozycję umowy uprawniającej do wypisywania recept na leki refundowane, w zakresie takim, aby odpowiedzialność lekarzy była jasna i czytelna - powiedziała. Zaznaczyła jednak, że nikt nie może zwolnić z odpowiedzialności osób, które wydają środki publiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH