NFZ o walidacji recept z dwoma lub więcej kodami uprawnień

Recepta wystawiana jest dla jednego pacjenta, który posiada jeden rodzaj uprawnień dodatkowych, a jej wzór nie pozwala na określenie więcej niż jednego rodzaju uprawnień dodatkowych - informuje prezes NFZ, Agnieszka Pachciarz w odpowiedzi na zapytania farmaceutów o realizację recept z dwoma lub więcej dokami uprawnień.

W związku z tym recepty wystawione pacjentom nieubezpieczonym kodem BW, CN, DN, IN nie mogą zostać zrealizowane z kodem X sugerującym, że pacjent jest ubezpieczony - wyjaśnia dalej szefowa Funduszu.

Walidacja, która zostanie uruchomiona w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, będzie sprawdzała przypadki związane z brakiem uprawnienia pacjenta, co oznacza, że apteka w przypadku błędnej realizacji recepty (z dwoma lub więcej kodami uprawnień) sprawozdając taką receptę do oddziału wojewódzkiego NFZ będzie widziała komunikat: "Nie można przekazywać wielu kodów uprawnień w przypadku uprawnień: BW, CN, DN, IN w ramach jednej recepty". Recepta taka zostanie odrzucona z refundacji.

Płatnik informuje, że od 28 maja 2012 r. sprawdzenie to jest testowane na poziomie oddziałów wojewódzkich NFZ, apteki nie mają wstrzymywanej refundacji, nie widzą także komunikatu błędu w systemach informatycznych apteki. Sprawdzenie ma na celu pokazanie, jak wiele jest przypadków błędnie zrealizowanych recept z uprawnieniem dodatkowym BW, CN, DN, IN.

Po zakończeniu okresu testowego sprawdzenie zostanie uruchomione centralnie, z widocznym dla apteki komunikatem błędu w przypadku nieprawidłowo zrealizowanej recepty, co będzie skutkowało odrzuceniem błędnej recepty z zestawienia refundacyjnego.

Więcej: http://katowice.oia.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH