Możliwości dokonywania poprawek na recepcie nie zmniejszają obaw aptekarzy

Mimo iż nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept lekarskich "liberalizuje" przepisy w zakresie nanoszenia poprawek przez aptekarzy, farmaceuci niechętnie dokonują tych zmian, obawiając się zakwestionowania recepty przez NFZ, co jest podstawą odmowy zwrotu refundacji.

W rozporządzeniu rozszerzono katalog błędów, mimo zaistnienia których apteka będzie realizować recepty: brak lub błędy dotyczące podmiotu drukującego receptę lub niepełny adres pacjenta.

Również z powodu braku informacji o dawkowaniu leku apteka nie powinna odmówić wydania leku. To samo dotyczy wydania pacjentowi leku, który nie występuje na liście refundacyjnej w przepisanej na recepcie wielkości opakowania.

- Jeśli na liście leków refundowanych jest ten sam lek w opakowaniach nie większych niż przepisany, apteka może dokonać zamiany, dobierając odpowiednio dowolne wielkości opakowań. Musi to jednak ustalić z pacjentem, by w razie wyższej dopłaty chory to akceptował - wyjaśnia Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Jednak zauważa, że jeśli lekarz wyraźnie wskaże na mniejsze opakowanie pełnopłatne, apteka nie może zamienić na większe refundowane ani dzielić opakowania refundowanego w celu wydania mniejszej ilości refundowanej.

Mimo tego odformalizowania procesu realizacji recept, a w konsekwencji do ograniczenia pozamerytorycznych przypadków, w których recepty były kwestionowane przez organy kontroli, farmaceuci podchodzą ostrożnie do dokonywania zmian na receptach. Zdarza się, że odsyłają pacjentów z powrotem do lekarza po nową receptę. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH