Możemy być liderem przemysłu farmaceutycznego w Europie Centralnej FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Czy Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju przemysłu farmaceutycznego? - Potencjał mamy duży. Co więcej, jeśli nasz kraj spełni kilka warunków, może stać się liderem tej branży w naszej części Europy - odpowiadają eksperci*. Skąd ten optymizm?

- Przemysł farmaceutyczny generuje ok. 1% polskiego PKB. Wydaje się, że to niewiele. Trzeba jednak pamiętać, że ta gałąź gospodarki rozwija się znacznie szybciej niż inne branże w naszym kraju - mówi prof. Katarzyna Śledziewska dyrektor zarządzający DELab UW, transdyscyplinarnego instytutu utworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Mamy wszelkie atuty
Przedstawiciele branży wskazują, że ten 1-procentowy udział przemysłu farmaceutycznego w PKB naszego kraju może i powinien w przyszłości istotnie wzrosnąć. - Polska ma wszelkie atuty, aby stać się centrum przemysłu farmaceutycznego w naszej części Europy - zaznacza Rajmund I. Martyniuk, wiceprezes Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.

- Rynek wewnętrzny w Polsce to prawie 40 milionów ludzi, którzy bardzo potrzebują wsparcia w zachowaniu możliwie najlepszego stanu zdrowia. To dobra baza do dalszego rozwoju przemysłu farmaceutycznego w naszym kraju - dodaje.

Jednocześnie przestrzega przed zamykaniem się branży tylko na rodzimym rynku. - Nasze położenie geograficzne z jednej strony, a z drugiej strony dziedzictwo oraz dorobek polskiej nauki i przemysłu chemicznego oraz farmaceutycznego predestynują nasz kraj do stania się liderem oraz motorem branży farmaceutycznej w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreśla wiceprezes Polpharmy.

Inteligentna reindustrializacja
Z taką opinią zgadza się Krzysztof Kępiński, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek w GSK Commercial Sp. z o.o.

- Na wspomniany 1% udziału branży farmaceutycznej w polskim PKB bardzo ciężko pracujemy także w naszej firmie. Wierzę, że w przyszłości ten udział wzrośnie do 2-3% i pod tym względem wyprzedzimy inne kraje - przyznał dyrektor Kępiński podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017 r.).

Zwraca uwagę, że dla GSK polski rynek jest z kilku powodów wyjątkowy, nie tylko pod względem samej produkcji leków (GSK zatrudnia ponad 600 osób w swojej fabryce w Polsce).

- Nasz kraj wyróżnia także pod względem tzw. inteligentnej reindustrializacji, czyli jako branża farmaceutyczna rozwijamy nie tylko wytwarzanie produktów, ale również tworzymy na przykład centra usług biznesowych - tłumaczy Krzysztof Kępiński dodając, że takie właśnie, 600-osobowe centrum w Poznaniu, obsługuje ponad 100 tys. pracowników GSK na całym świecie.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH