Wokół polskiego rynku farmaceutycznego narosło wiele mitów. Powtarzane przez media - tak utrwaliły się w świadomości społeczeństwa, że nawet twarde dane statystyczne nie mogą zmienić tych fałszywych przekonań.

Mitem jest z pewnością rozpowszechniania już od kilku lat informacja, że wydatki na leki to olbrzymia i stale rosnąca część budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ten fakt "prasowy" jest o tyle prawdziwy, o ile weźmie się pod uwagę ogólny wzrost kosztów opieki zdrowotnej. Wydatki na ochronę zdrowia, a w tym na farmakoterapię rosną, ponieważ wydłuża się średni czas życia w Europie, rozwija się profilaktyka schorzeń cywilizacyjnych i związanych z wiekiem, pojawiają się nowe leki.

Coroczny wzrost wydatków na leki w Polsce w ostatnich latach nie odbiegał od średniej UE i oscylował na poziomie ok. 7 proc. , co w porównaniu do poprzednich lat oznacza znaczące wyhamowanie dynamiki wydatków, a nie ich wzrost. NFZ na refundację leków przeznacza jedna piątą swojego budżetu.

Wydaje się, że nie jest to mało, ale zważywszy, że na opiekę zdrowotną w Polsce przeznacza się 4,8 % PKB, co sytuuje nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc w Europie, nie jest to wcale dużo. Jeśli porównamy wydatki na leki w Polsce z innymi krajami okaże się, że np. wśród państw OECD znajdujemy się na przedostatnim miejscu.

Mniej od nas wydają na farmakoterapię tylko Meksykanie. W Polsce roczne średnie wydatki na leki na jedną osobę wynoszą 267 $, podczas gdy Węgrzy, Czesi czy Słowacy wydaja prawie dwa razy tyle . Niewysokie - jak widać - wydatki na leki w Polsce można by jednak zracjonalizować w interesie pacjenta i budżetu poprzez wprowadzenie wytycznych terapeutycznych.

W Polsce mamy dziś zarejestrowanych około 15 tys. preparatów medycznych i niemal żadnych standardów leczenia określających, które specyfiki w konkretnym przypadku gwarantują najlepszą relację ceny i skuteczności terapii. Lekarz w Anglii przepisując lek korzysta z wytycznych przygotowanych przez ubezpieczyciela.

W Polsce o tym, co znajdzie się na recepcie decydują tylko i wyłącznie lekarze nie motywowani w żaden sposób do liczenia kosztów farmakoterapii.

Drugi mit to powszechne przekonanie, że w Polsce leki są drogie.

Polskich pacjentów od dawna przekonuje się, że ich wydatki w aptekach są jednymi z najwyższych w Europie. Jest oczywiste, że na rynku europejskim można znaleźć pojedyncze przykłady tańszych niż w Polsce leków, jednak średnia cena leków w Polsce jest jedną z najniższych w Europie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH