Ministerstwo Zdrowia rekomenduje zmiany na rynku aptecznym FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Trzeba zamrozić aktualną sytuację, dlatego wprowadzamy zasadę "nowa apteka dla aptekarza". Takie status quo pozwoli na spokojne, wielomiesięczne procedowanie dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne - mówi Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.

Posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia pozytywnie zaopiniowali we wtorek (17 stycznia) poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (17 stycznia). Procedowany dokument został przygotowany przez grupę posłów z Parlamentarnego Zespołu. ds. Regulacji Rynku Farmaceutycznego. Następnie został skierowany przez marszałka Sejmu do praca w nadzwyczajnej Komisji ds. Deregulacji.

Projekt wprowadza m.in. zasadę "apteki dla aptekarza". To oznacza, że jedynym podmiotem uprawnionym do prowadzenia aptek powstałych po wejściu w życie ustawy będzie magister farmacji lub spółka aptekarzy, dla których prowadzenie aptek będzie jedyną działalnością.

Projekt wprowadza również limit czterech aptek prowadzonych przez jednego farmaceutę oraz kryteria demograficzno-geograficzne dla nowo otwieranych aptek.

Nowa apteka dla aptekarza
Podczas opiniowania projektu przez sejmową Komisję Zdrowia, wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda stwierdził, że minister zdrowia rekomenduje przyjęcie poselskiego projektu nowelizacji ustawy prawa farmaceutycznego w pełni, jeżeli chodzi o wszystkie zaproponowane w nim zapisy.

- Projekt ten jest kompatybilny z zapisami projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, nad którym obecnie pracujemy w resorcie. Wpierw trzeba zamrozić aktualną sytuację, dlatego wprowadzamy zasadę "nowa apteka dla aptekarza". Takie status quo pozwoli na spokojne, wielomiesięczne procedowanie dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Wiceminister przedstawił też stanowisko Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. - Komitet rekomenduje przyjęcie tego projektu ustawy w całości, we wszystkich zapisach - poza jednym, który dotyczy własności nowo tworzonych aptek jako spółek osobowych, nie tylko przez farmaceutę, ale również przez inne osoby, nieposiadające tego wykształcenia.

Własność apteki nie ma znaczenia
Podczas dyskusji w Komisji Zdrowia wielokrotnie podnoszona była kwestia niezależności farmaceutów indywidualnych oraz kierowników aptek zatrudnionych przez przedsiębiorców nie posiadających zawodowego wykształcenia.

Zofia Ulz z kancelarii Dentons, reprezentująca Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oceniła, że zgadza się ze stanowiskiem swojego klienta, że ta ustawa nie wnosi nic dobrego: - Nie jest dobrze, że skupia się na kwestiach ekonomicznych i właścicielskich, zamiast na największych beneficjentach, którymi powinni być pacjenci i aptekarze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH