Ministerstwo Zdrowia przedstawiło styczniową listę refundacyjną Podczas briefingu w Ministerstwie Zdrowia, w piątek (13 grudnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił projekt styczniowej listy leków refundowanych. Fot./Źródło: Twitter Ministerstwo Zdrowia

Podczas briefingu w Ministerstwie Zdrowia, w piątek (13 grudnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił projekt styczniowej listy leków refundowanych. Przewiduje on wprowadzenie wielu nowych leków, zarówno w programach lekowych, jak i na liście aptecznej.

Projekt styczniowej listy leków refundowanych zwiększa dostępność do leczenia dla chorych na cukrzycę. Zyskają tzw. leki inkretynowe stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny.

Nowością na liście ‪leków refundowanych będzie poszerzenie możliwości terapii lekiem Xolair (omalizumab), który zostanie objęty refundacją dla dzieci w wieku 6-11 lat w leczeniu ciężkiej astmy alergicznej oraz pokrzywki spontanicznej - informuje Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Projekt poszerza o nowe wskazania dostęp do leczenia ‪m.in. dla chorych na ciężką ‪ astmę alergiczną oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B.

- Do refundacji trafiają leki bardzo skuteczne i potrzebne. Obniżają one masę ciała i jest to niezwykle ważne, bo wielu pacjentów z cukrzycą jest otyłych. Leki te zmniejszają również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - mówił prof. Edward Franek, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, odnosząc swoją wypowiedź do nowości na liście, które dotyczą chorych na cukrzycę.

Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetyków Anna Śliwińska powiedziała, że do tej pory dla diabetyków Polska była skansenem. - Dzięki takim właśnie rozszerzeniom i nowym lekom w tej chwili dobijamy do standardów europejskich. Im więcej insulin jest objętych refundacją, tym skuteczniejsze jest leczenie - podkreśliła, nawiązując do pojawienia się na liście refundacyjnej nowej insuliny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych