Ministerstwo Zdrowia przedstawiło ocenę ustawy refundacyjnej. Opozycja w odpowiedzi cytuje... fraszkę Ministerstwo Zdrowia przedstawiło sprawozdanie ze skutków obowiązywania ustawy refundacyjnej. Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło we wtorek (21 lipca) długo oczekiwanie sprawozdanie ze skutków obowiązywania ustawy refundacyjnej. Według resoru jeden z jej plusów jest taki, że pacjent dopłaca średnio poniżej 9 zł za opakowanie leku. Opozycja uważa, że ocena ustawy ma coś z... fraszki Sztaudyngera.

Pacjent dopłaca mniej, zwiększa się dostępność do nowych cząsteczek - takie wnioski wyciągnął resort zdrowia po trzech latach obowiązywania ustawy refundacyjnej. "To są bajki, opowiadane podczas strzyżenia owieczek, czyli pacjentów" - ocenia opozycja.

Ministerstwo: cele zrealizowane

- Celem ustawy refundacyjnej było zagwarantowanie szerszego dostępu, w tym - do nowych leków oraz zmniejszenie dopłaty dla pacjentów. Po drugie - refundacja na zasadach przejrzystości i szybkiego rozpatrywania wniosków refundacyjnych. Po trzecie, uruchomienie przestrzeni do refundacji innowacji i zapewnienie dostępu do terapii wysokokosztowych. Po czwarte, uszczelnienie systemu dystrybucji, prowadzącej do nieuzasadnionej refundacji - wymieniał wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki, sprawozdając informację na temat wykonania oraz skutków stosowania ustawy refundacyjnej podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (21 lipca br.).

Według urzędników MZ, cele zostały zrealizowane.

- Do refundacji weszło 70 nowych cząsteczek. Mamy większą dostępność do nowych postaci leków wcześniej refundowanych oraz dostęp do substancji o różnych kategoriach dostępności. Jest też zmniejszenie kosztu leczenia jednostkowego na pacjenta - mówił wiceminister Radziewicz-Winnicki.

Podawał przykłady: - Zmniejszenie kwoty dopłaty poniżej 9 zł za opakowanie, większa liczba terapii bezpłatnych i z odpłatnością 3, 20 zł, mniejsza o 9 procent liczba leków, do których trzeba dopłacić powyżej 20 zł.

Ad Hoc i poetycko

Jednak zdaniem opozycji, nadal nie są refundowane nowe leki w wielu obszarach terapeutycznych. Przykładowo nie została włączona do refundacji żadna nowa cząsteczka w psychiatrii. Padały też pytania o interpretację urzędników resortu zdrowia w sprawie marż przy wywozie leków za granicę.

Nie zgodzono się też z tezą o niższych dopłatach pacjentów do leków. Zdaniem posła Czesława Hoca, co trzeci pacjent odchodzi od okienka aptecznego, nie realizując recepty. Zatem ocena skutków ustawy refundacyjnej prezentowana przez resort zdrowia przypomina sytuację z fraszki Jana Sztaudyngera: "Kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki".

Padło też pytanie o rygorystyczne zapisy programów lekowych, które ograniczają chorym dostęp do nowych terapii. - Z niektórych programów korzysta jedynie 1 procent chorych - mówił Leszek Borkowski, prezes fundacji "Razem w chorobie".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH