Ministerstwo Zdrowia precyzuje przepisy rozporządzenia w sprawie recept

Resort zdrowia opublikował komunikat informujący o zmianach, jakie zostały zawarte w rozporządzeniu z 8 marca 2012 roku w sprawie recept lekarskich.

Rzecznik resortu, Agnieszka Gołąbek, wyjaśnia m.in. zasadę wydawania leków, które mają różne poziomy odpłatności. Zgodnie z aktualnymi przepisami określenie właściwej odpłatności na recepcie jest wymagane tylko i wyłącznie wtedy, gdy lek występuje w wykazie leków refundowanych więcej niż jeden raz oraz gdy osoba uprawniona przepisuje ten lek we wskazaniu objętym niższym poziomem odpłatności. W takim przypadku lekarz powinien wpisać literę "P” przy właściwym leku lub zaznaczyć właściwą odpłatność wynikającą z wykazu.

Wpisanie przez lekarza litery "P” przy nazwie leku będzie równoznaczne z przekazaniem aptekarzowi informacji, że lek ten ma zostać wydany za niższą odpłatnością. Odpłatności nie trzeba też będzie określać w przypadku osób o szczególnych uprawnieniach wynikających z ustawy oraz przy lekach z importu docelowego.

Odnosząc się do kwestii konieczności określenia przez lekarza na recepcie danych dotyczących przepisanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, dane te obejmują między innymi nazwę leku, a w przypadku środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego nazwę rodzajową lub handlową.

Rozporządzenie dopuszcza zatem, aby lek został przepisany na recepcie pod każdą możliwą nazwą. Może to być zarówno nazwa międzynarodowa, nazwa handlowa, chemiczna jak i nazwa substancji czynnej, zapisana w języku polskim, angielskim łacińskim.

Przepisy umożliwiają także używanie nazw skróconych, które w jednoznaczny sposób pozwalają określić przepisany lek. Zgodnie z komunikatem, recepta będzie uznana za prawidłową, jeśli lekarz zastosuje pełną lub skróconą nazwę leku.

Uproszczony został także sposób wpisywania ilości leku na recepcie. Zdecydowano o dopuszczeniu każdej formy wpisania ilości, która umożliwia jednoznaczną interpretację tej ilości przez osobę wydającą.

Od 10 marca br. recepta, która zawiera wszystkie niezbędne dane przewidziane rozporządzeniem może być zrealizowana także w sytuacji, gdy rozmieszczenie tych danych nie odpowiada poszczególnym częściom wzoru recepty lub gdy recepta odbiega od wzoru pod względem graficznym, ma odmienny od określonego w przepisach rozmiar lub kształt. Rozszerzono także katalog błędów, pomimo zaistnienia których osoba wydająca będzie uprawniona do zrealizowania recepty.

Zdecydowano się również na ułatwienie wydawania odpowiednich ilości leków, w przypadku gdy ilość przepisana przez lekarza na recepcie nie odpowiada ilościom faktycznie występującym w obrocie. Doprecyzowano także pojęcie „czytelności recepty” przyjmując, że receptę uważa się za czytelną, jeśli na jej podstawie osoba realizująca receptę wydała lek zgodnie z ordynacją lekarską wynikającą z dokumentacji medycznej.

Przedłużono również termin ważności dotychczas obowiązujących druków recept do 31 grudnia 2012 roku.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH