Środa, 1 października 2014 

PAP, MZ/Rynek Zdrowia | 23-12-2011 17:53

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listy leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek (23 grudnia) nowe listy leków refundowanych, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2012. Po raz pierwszy leki mają stałe ceny i marże.

1 stycznia wejdzie w życie ustawa refundacyjna i zgodnie z jej przepisami także wtedy ma zacząć obowiązywać nowe wykazy leków finansowanych przez NFZ. Po raz pierwszy produkty te mają stałe ceny i marże, które resort negocjował z firmami farmaceutycznymi. Listę opublikowano w formie obwieszczenia, zgodnie z założeniami ustawy refundacyjnej.

W myśl nowych przepisów lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

MZ zapewnia, że leki stosowane w terapiach nowotworów oraz schorzeniach psychotycznych, które były dotąd bezpłatne - dalej takie będą, a te dostępne za odpłatnością ryczałtową - nadal będą dostępne za taką opłatą.

Resort zdrowia informuje, że odpłatność pacjenta w przypadku większości leków będzie niższa (np. insulin, leków stosowanych w chorobach krążenia, jaskrze). Podaje przykład leków zawierających klopidogrel, które z poziomu 50 proc. odpłatności trafiły do grupy 30 proc.

Według ministerstwa dzięki negocjacjom cen leków, przeprowadzonym przez resort z firmami farmaceutycznymi, udało się uzyskać oszczędności, które umożliwią dopisywanie do listy leków refundowanych kolejnych substancji. Jednocześnie resort przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, ceny i marże leków refundowanych będą stałe. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ. MZ uważa, że ustawa refundacyjna zakończy "grę pacjentem" - chodzi o sytuacje, gdy pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłaca państwo), nabywają je bez potrzeby.

Stałą cenę leku refundowanego MZ negocjowało z producentami. Od jej wartości ustalona została urzędowa marża - w wysokości 7 proc. (obecnie 8,91 proc.) urzędowej ceny zbytu. W 2013 marża wyniesie 6 proc., a od 2014 r. - 5 proc. Dla leków refundowanych określane są limity, do wysokości których są finansowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę.

Leki będą wprowadzane na listy refundacyjne w drodze decyzji administracyjnej (obwieszczenia), a nie jak do tej pory - rozporządzenia ministra zdrowia. Listy mają być publikowane co dwa miesiące, ma to skutkować zmianą cen.

Ustawa refundacyjna wprowadza obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.

Więcej o listach leków refundowanych: www.mz.gov.pl

 • llista
  nie mozna tu zamieszczac linkow ale jak ktos chce liste moge podac linka na gg, piszcie na 312312

  ~Geniusz, 2011-12-27

 • ale numer
  to prawda nie można od rana wejść na stronę tego skompromitowanego ministerstwa duch Kopacz nadal krąży jak to się mówi jak się g. do buta przyczepi to smród się ciągnie długo a może urlop mają przecież zasłużyli Arłukowicz i Fałek robią raut z okazji listy i ustawy

  ~tak, 2011-12-27

 • blokada
  MZ zablokowało stronę www? od rana nie można wejść na stronę MZ brawo chyba doszli do wniosku że takie bzdury tworzą że lepiej żeby nikt tego nie czytał nie dość że wszystko na ostatnią chwilę to jeszcze nie można tych wypocin przeczytać

  ~lek, 2011-12-27

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Rany po oparzeniach leczą "koktajlem" z komórek macierzystych. Wyniki porównywalne z USA

W kraju śmiertelność oparzonych w ciągu ostatnich kilku lat spadła z 22 proc. do 5,2 proc. To wyniki zbliżone do osiąganych w amerykańskich klinikach marynarki wojennej, które są świetnie rozwinięte w tej dziedzinie. Uzyskują je specjaliści Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich stosując m.in. allogeniczne przeszczepy komórek macierzystych. To światowa ekstraklasa.

POLECAMY W SERWISACH