Od 1 grudnia obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia regulujące wizyty przedstawicieli medycznych u lekarzy. Teraz reprezentant firmy farmaceutycznej, aby odwiedzić w celach marketingowych jednostkę ochrony zdrowia musi otrzymać zgodę jej kierownika. Przedstawiciele niektórych firm już je uzyskują.

Nadal jednak pozostaje pytanie, czy rozporządzenie reguluje aktywność lekarzy w czasie świadczenia pracy, czy także po. Może wystarczyło doprecyzować, że chodzi o wizyty przedstawicieli medycznych u lekarzy po godzinach pracy, gdy dochodzi do nich na terenie jednostki?

Przepis, o którym mowa dotyczy terminu spotkania, który „ustala się po godzinach pracy osób uprawnionych do wystawiania recept, zaś zgodę na spotkanie uzyskuje przedstawiciel handlowy lub medyczny od kierownika jednostki“.

– To jest nowa sytuacja prawna, dlatego kierownicy czy lekarze boją się jeszcze podpisywać te dokumenty, co wynika często z ich niewiedzy lub strachu. Wiemy, że nie wszyscy godzą się na takie wizyty – mówił Tomasz Korkosz, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, podczas spotkania poświęconego etyce w relacjach przemysłu farmaceutycznego z lekarzem.

Jego zdaniem, intencją ministerstwa zdrowia było to, by zgoda dotyczyła każdej wizyty przedstawiciela u lekarza. Przeciwnicy przepisu twierdzą, że taki wymóg spotęguje biurokrację. Są też wątpliwości, czy chodzi o spotkania w czasie pracy lekarzy czy po jej zakończeniu w danej placówce medycznej.

W pracy czy po pracy

Zdaniem Tomasza Karkosza, to rozporządzenie reguluje tylko kwestię spotkań lekarzy z przedstawicielami medycznymi w czasie ich godzin pracy (za które płaci NFZ – przyp. red.).

Tomasz Karkosz dodaje: – Regulowanie przez ministra czasu lekarza po pracy sięgałoby zbyt głęboko.

Inaczej interpretuje ten zapis mecenas Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii Baker&McKenzie.

– Zgoda ZOZ-u dotyczy czasu poza godzinami pracy, czyli szpital wyraża zgodę na to, co robi lekarz po pracy – twierdzi mecenas.

Może z przepisu powinno jasno wynikać, że rzecz dotyczy uregulowania wizyt przedstawicieli medycznych u lekarzy po godzinach pracy, jeżeli dochodzi do nich na terenie jednostki? Zgoda przełożonego dotyczyłaby wtedy umożliwienia lekarzowi spotkania na terenie placówki medycznej z przedstawicielem, po godzinach pracy, jeżeli lekarz chce dowiedzieć się czegoś więcej o produkcie ponad to, co może znaleźć w innych źródłach.

Abstrahując od idei rozporządzenia, pojawił się jednak problem praktyczny. Zarówno odwiedzający, jak i odwiedzani nie wiedzą, czy taka zgoda musi być wydana terminowo, bezterminowo, imiennie czy w innej formie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH