Minister Radziwiłł w Brukseli promuje kandydaturę Warszawy do przejęcia agencji leków Warszawa ma szanse na przejęcie siedziby Europejskiej Agencji Leków (EMA). Fot. archiwum

Miasto wolne od terroryzmu, z dobrą komunikacją i wykwalifikowanymi kadrami - tak minister Radziwiłł pokazywał w czwartek (21 września) w Brukseli Warszawę na prezentacji mającej zwiększyć szanse stolicy na przejęcie siedziby Europejskiej Agencji Leków (EMA).

W wyścigu o to, gdzie po Brexicie zostanie przeniesiona z Londynu ta zatrudniająca 900 osób agencja, bierze udział 19 krajów unijnych. Aby zwiększyć szanse Polski, do Brukseli przyjechali w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz przedstawiciele stołecznego ratusza.

Szef resortu zdrowia wskazywał w swojej prezentacji na merytoryczne podstawy przemawiające za przyznaniem Polsce siedziby Europejskiej Agencji Leków.

- Nasza propozycja jest bardzo dobra, moim zdaniem od strony merytorycznej jest zdecydowanie najlepsza w naszym regionie, a co najmniej równie dobra jak inne silne propozycje z zachodniej Europy. Jeśli ta decyzja zapadałaby na zasadzie merytorycznej, to nie mam żadnej wątpliwości, że nasze szanse byłyby bardzo, bardzo duże - mówił polskim dziennikarzom w belgijskiej stolicy Radziwiłł.

Nieoficjalnie dyplomaci w Brukseli mówią, że Polska nie ma jednak zbyt wielkich szans. Powodów jest kilka, ale duże znaczenie może mieć to, że już mamy jedną sporą agencję - Frontex, a są państwa UE, które jeszcze żadnej agencji nie mają.

Polski nie popierają Węgrzy, którzy opowiadają się za kandydaturą Bratysławy. Minister Radziwiłł jednak przekonuje, że nic nie jest przesądzone. - Moim zdaniem Polska oferta jest znacznie lepsza niż oferta Słowaków - ocenił.

Radziwiłł chce przekonać państwa, które nie zgłosiły swojej kandydatury: Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Cypr i Luksemburg, aby wsparły nasze starania. - Pokazując Warszawę, pokazujemy, że jesteśmy naprawdę bardzo dobrzy. Chciałbym wierzyć w to, że ta decyzja nie będzie zapadała wyłącznie na podstawie politycznej czy targów, tylko będzie podjęta dla dobra Europejczyków - dodał.

Polski rząd, chcąc zachęcić EMA do przeniesienia się nad Wisłę, złożył ofertę dopłat z budżetu państwa przez 10 lat do czynszu (50 proc. jego wartości). To miliony złotych, które - zdaniem rządzących - warto jednak wydać, bo agencja to nie tylko kilkaset miejsc pracy, ale też dziesiątki konferencji, większe obroty hotelarzy i restauratorów.

Polska przygotowała konkretną propozycję już istniejących budynków leżących 10 minut od lotniska Chopina (m.in. przy Żwirki i Wigury), gdzie mogłaby się przenieść EMA.

Radziwiłł podkreślał też aspekt bezpieczeństwa. - Jesteśmy wolni od terroryzmu, od przestępstw, które zagrażają ludziom w bardzo wielu krajach, gdy wypuszczą się na miasto w nocy. To jest praktycznie nieobecne w Warszawie - przekonywał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH