Mielofibroza: w Polsce cierpi na nią około 1000 osób

Rada Przejrzystości AOTM zajęła pozytywne stanowisko na temat finansowania ze środków publicznych terapii dla pacjentów zmagających się z mielofibrozą, czyli włóknieniem szpiku kostnego, pod warunkiem takiego dostosowania kosztów leczenia, aby osiągnąć próg efektywności kosztowej.

Zdaniem Rady, lek powinien być dostępny bezpłatnie w ramach programu lekowego, w ramach odrębnej grupy limitowej.

Mielofibroza to rzadko występujący nowotwór mieloproliferacyjny, polegający na pojawieniu się nieprawidłowych zmian w komórkach szpiku kostnego. Przyczyny jej występowania nie są znane. Choroba ta częściej rozwija się u mężczyzn, a w chwili diagnozy mediana wieku pacjentów wynosi 67 lat.

W Polsce na ten rzadki nowotwór krwi cierpi około 1000 osób.

Pierwsze symptomy są trudne do zdiagnozowania. W zaawansowanym stadium niemal wszyscy chorzy na mielofibrozę mają splenomegalię, czyli powiększoną śledzionę. U 85-100% chorych jej wielkość przybiera bardzo duże rozmiary, może powiększyć się aż dziesięciokrotnie - w niektórych przypadkach osiągając 10 kg masy i 36 cm długości.

Statystyczna zapadalność na mielofibrozę to 0,41-1,46 przypadków na 100 tys. osób.  U chorych, celem leczenia jest przede wszystkim zmniejszenie wielkości śledziony. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH