1,5 mln zł przyznała w tym roku Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, na prowadzenie 5 projektów badań naukowych, zgłoszonych przez naukowców z różnych polskich uczelni, w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych. To już VII edycja konkursu.

Jak podkreśla prezes zarządu Fundacji, dr Wojciech Kuźmierkiewicz, granty są przyznawane na badania podstawowe: - Celem tych projektów jest poznanie mechanizmów powstawania choroby, jak się rozwijają i w jaki sposób można z nimi walczyć.

Oto lista tegorocznych laureatów konkursu

Dr Edyta Brzóska-Wójtowicz z Zakładu Cytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, została nagrodzona za projekt pt. Stymulacja regeneracji mięśni szkieletowych – potencjalna rola cytokiny SDF-1.

Badania pomogą w zrozumieniu mechanizmów, które kierują regeneracją mięśni szkieletowych i mogą przyczynić się do opracowania lepszych metod naprawy uszkodzonych mięśni czy nawet wręcz ich odbudowy.

Dr Barbara Dołęgowska, z Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Medycyny Molekularnej Pomorskiej AM w Szczecinie została doceniona za pracę porównującą metody pomiaru aktywności dehydrogenazy dihydropirymidowej (DPD) w osoczu i limfocytach krwi obwodowej – wybór optymalnej metody dla testów przesiewowych poprzedzających leczenie pochodnymi 5-fluoropirydynowymi.

– To projekt, który zmierza do poprawy skuteczności, ale i bezpieczeństwa pacjentów z chorobą nowotworową, poprzez opracowanie szybkiego, prostego, łatwo dostępnego testu, który potrafi ocenić, czy dany pacjent odpowie na zastosowaną terapię – ocenia prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, przewodniczący rady naukowej Fundacji.

Nagrodzony został również prof. dr hab. Rafał Pawliczak z Zakładu Immunopatologii w Katedrze Immunologii na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego UM w Łodzi. Jego projekt dotyczy analizy ekspresji genów metodą przeszukiwania całego genomu u pacjentów z astmą oskrzelową za nadwrażliwością na aspirynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

- Projekt ma na celu opracowanie diagnostycznych metod identyfikacji nadwrażliwości, możliwości interwencji farmakologicznej i oszacowania ryzyka. To są badania, które dążą do znalezienia odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną astmy aspirynowej, również uzyskanie prostego testu, dzięki któremu będzie można rozpoznać chorobę, która dotyka nawet co piątego pacjenta – dodał prof. Gaciong.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH