Mazowieckie: 1255 aptek podpisało umowy z NFZ

1255 z 1761 aptek podpisało dotąd umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2012 r. Ta liczba zapewne się jeszcze zwiększy - powiedział w sobotę (31 grudnia) przedstawiciel mazowieckiego oddziału NFZ.

Zgodnie z ustawą refundacyjną apteki, które chcą w 2012 r. sprzedawać leki finansowane przez państwo, muszą podpisać umowę z NFZ. W przeciwnym wypadku nie otrzymają zwrotu kwoty refundacji.

Ponad 300 aptek z województwa mazowieckiego zapowiadało, że nie podpisze umowy z Funduszem.

- Mogę zapewnić, że na Mazowszu pacjenci będą mieli zapewniony dostęp do leków refundowanych. 1255 z 1761 aptek już podpisało umowy, dodatkowo 141 wniosków czeka na uzupełnienie. Jeszcze w sobotę ta liczba powinna wzrosnąć. Proces podpisywania umów przebiega sprawnie - podkreślił Mirosław Jeleniewski, dyrektor ds. medycznych Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Dodał, że niebawem na stronie internetowej mazowieckiego oddziału Funduszu będzie dostępna lista aptek, które mają umowę z NFZ.

Apteki muszą wywiesić kartki lub naklejki z informacją dla pacjentów dotyczącą możliwości realizacji recept refundowanych. Ich wzór jest dostępny na stronie internetowej NFZ.

Od niedzieli apteki nie będą mogły się reklamować i prowadzić promocji leków refundowanych. Zgodnie z ustawą refundacyjną ich ceny i marże będą stałe.

We wtorek (27 grudnia) stanowisko w sprawie niezawierania umów przyjęła Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie.

W komunikacie przekazanym Izba podkreśliła, że aptekarze są zmuszeni do zajęcia tak zdecydowanego stanowiska, gdyż nie zostały jeszcze wydane akty wykonawcze do ustawy o refundacji leków: rozporządzenie o receptach, rozporządzenie w sprawie danych przekazywanych z aptek do NFZ.

Według Izby stwarza to sytuację, że aptekarz, podpisując umowę, nie zna przepisów wykonawczych, według których będzie ją realizował.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH