Mamy zaufanie do specjalistów i jakości badań klinicznych w Polsce Steve Pyke, globalny szef odpowiadającym za badania kliniczne w GSK. Fot. archiwum

Technologia ma wpływ na sposób projektowania badania - nie tylko usprawnia jego proces, ale także umożliwia pacjentom wzięcie w nim udziału. Kiedyś chorych ograniczały odległości. Obecnie powyższe czynniki nie stanowią żadnej bariery, ponieważ osoby chore mogą przekazywać dane drogą elektroniczną - mówi Steve Pyke*, odpowiadający za badania kliniczne w GSK.

Rynek Zdrowia: - Jak Pan ocenia konkurencyjność Polski jako miejsca do prowadzenia badań klinicznych?
Steve Pyke:
- Polska jest postrzegana jako atrakcyjny rynek do prowadzenia badań klinicznych. O wyborze takiego miejsca decyduje szereg czynników tj.: doświadczenia pacjentów, dostęp do wykwalifikowanych kadr, dobrze rozwinięta infrastruktura medyczna oraz wysokiej jakości ośrodki, w których można prowadzić badania.

Nie tylko GSK, ale też inne globalne firmy farmaceutyczne są obecne na polskim rynku. To dobry znak - firmy inwestują w badania kliniczne i rozwój, a to przyciąga uwagę potencjalnych inwestorów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Polskę na tle Europy wyróżnia duża liczba pacjentów biorących udział w badaniach. Patrząc na statystyki, Polska jest na siódmym miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę prowadzonych badań. Ale gdy mowa o rekrutacji chorych - na drugiej pozycji, zaraz za Niemcami. Przy czym, populacja Niemiec jest dwa razy większa niż w Polsce.

Poza wyżej wymienionymi czynnikami, dochodzą kolejne aspekty, tj.: bezpieczeństwo przepływu danych, prowadzenie badań zgodnie z europejskimi standardami. To stwarza dużą przewagę konkurencyjną Polski nad innymi krajami.

Jako firma od lat obecna na polskim rynku, dobrze znamy regulacje prawne obowiązujące w systemie ochrony zdrowia i rozumiemy potrzeby pacjentów. Biorąc pod uwagę ogólnoświatową presję na wydatki, to w praktyce pozwala nam zapewnić terapie niosące faktyczną korzyść dla pacjenta, które rządy poszczególnych państw są skłonne finansować.

- Czy istnieją ograniczenia prowadzenia badań klinicznych w Polsce?
- Obecnie nie ma takich barier. Należy zawsze wziąć pod uwagę, przewidywalność otoczenia prawnego, postępującą harmonizacje z prawem unijnym, oraz rozwój w zakresie innowacji w medycynie Jeśli Polska będzie kontynuować ten trend, to pozostanie atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów.

Wierzę, że będziemy się tu pomyślnie rozwijać. Mamy zaufanie do specjalistów prowadzących badania, jak również do jakości tych badań. W przeszłości prowadziliśmy badania kliniczne w 50-60 różnych krajach. Dzisiaj koncentrujemy się na 20 wybranych rynkach. Polska jest jednym z nich. Przekonały nas do tego wyboru czynniki, o których wspomniałem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH