Malaria: leki z półsyntetycznej artemizyniny wchodzą na rynek

Dostawy dużych serii leków przeciwmalarycznych produkowanych z nowej półsyntetycznej pochodnej artemizyniny trafią do krajów endemicznego występowania malarii w Afryce - informuje firma Sanofi i organizacja PATH.

Ponad 1,7 mln sztuk leku ArteSunate AmodiaQuine Winthrop wyprodukowanych z półsyntetycznego artesunatu w Maroku, zostanie wysłanych w ciągu najbliższych kilku miesięcy z centrum dystrybucji Sanofi do Burkina Faso, Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Liberii, Nigru i Nigerii. 
 
Artemizynina jest kluczowym składnikiem terapii skojarzonych opartych na artemizyninie, zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do leczenia pierwszego rzutu zakażenia najbardziej śmiertelną postacią malarii. Istniejące zasoby roślinne artemizyniny uzyskiwane z bylicy rocznej są zmienne na skutek wielu czynników, co skutkuje niestałymi cenami i okresowymi brakami.

W badaniach wykazano, że zarówno artesunat, substancja czynna wytwarzana z półsyntetycznej artemizyniny, jak i sama półsyntetyczna artemizynina są identyczne z substancją pochodzącą ze źródeł roślinnych.

Firma Sanofi jest zaangażowana w produkcję półsyntetycznej artemizyniny według modelu produkcji bez zysku i bez strat oraz w przekazywanie jej wytwórcom wybranym przez WHO. Istnienie kilku różnych źródeł artemizyniny wysokiej jakości wzmocni łańcuch jej dostaw, przyczyni się do ustabilizowania ceny i ostatecznie zapewni większą dostępność leczenia chorym na malarię.

W ub.r. organizacja PATH i Sanofi rozpoczęły produkcję półsyntetycznej artemizyniny na skalę handlową w zakładzie Sanofi we Włoszech. W maju 2013 r. w ramach programu WHO dotyczącego wstępnej kwalifikacji leków Prequalification of Medicines Programme ogłoszono akceptowalność półsyntetycznej artemizyniny wytwarzanej przez Sanofi do produkcji substancji czynnych pozyskiwanych z artemizyniny.
 
Obecnie Sanofi dysponuje możliwością produkcji 50 do 60 ton rocznie, co odpowiada jednej trzeciej globalnego rocznego zapotrzebowania na artemizyninę i przekłada się na 125 milionów ratujących życie dawek leku.

Program rozwoju leków prowadzony przez PATH jest finansowany przez Fundację Billa i Melindy Gatesów. Projekt ten został rozpoczęty w 2004 r. Partnerami są firmy Sanofi, Uniwersytet Kalifornijski, Berkeley (UC Berkeley) i Amyris.  Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH