
Rada Przejrzystości, wydając stanowiska dotyczące objęcie leków refundacją i zakwalifikowanie świadczeń jako gwarantowanych, powinna uwzględniać także to, że zasób środków publicznych jest ograniczony, a ich podział powinien być sprawiedliwy - powiedział PAP w środę (4 lutego) wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
- Na realną, prawdziwą ocenę technologii medycznej, muszą składać się trzy elementy. Pierwszy z nich to ocena, czy jakaś technologia jest bezpieczna i skuteczna; drugi element to ocena, jaka jest relacja pomiędzy efektem zdrowotnym uzyskiwanym w danej technologii w stosunku do kosztów, a trzeci to wpływ wprowadzenia technologii w danej populacji na budżet i możliwości płatnika - wskazał Radziewicz-Winnicki.
Dodał, że stanowisko takie zaprezentował podczas spotkania z członkami Rady.
- Mamy zasób środków publicznych, które służą do refundacji leków i musimy nim dysponować w sposób, który jest akceptowalny przez społeczeństwo, który jest uczciwy, który powoduje, że każdy chory, niezależnie od choroby ma dostęp do skutecznych technologii - powiedział wiceminister.
Wypowiedź wiceministra wydaje się nawiązywać do medialnych informacji, że wystosował on list do Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w którym sugerował, by jej członkowie z większą uwagą formułowali pozytywne stanowiska dotyczące rekomendacji ocenianych leków. Chodzi o wysokie koszty tych terapii.
Czytaj też. Igor Radziewicz-Winnicki: pozytywne rekomendacje leków zbyt kosztowne dla MZ
Jak zaznaczył, trzeba pamiętać, że pozytywna opinia Rady, a potem pozytywna decyzja ministra dotycząca refundacji jakiegoś leku, to jednocześnie decyzja negatywna dla innego produktu, "bo budżet jest zamknięty jako całość".
Przewodniczący Rady prof. Tomasz Pasierski ocenił w rozmowie z PAP, że spotkanie z wiceministrem miało charakter roboczy. - Nie było żadnej presji, tylko komunikacja, ustalenie zasad postępowania - podkreślił Pasierski.
Z relacji prof. Pasierskiego wynika, że Radziewicz-Winnicki "z wielkim szacunkiem" odniósł się do Rady i podkreślił, że jest to jego pierwsze spotkanie z jej członkami tylko dlatego, że miał obawy, iż takie spotkania mogą stworzyć wrażenie, że steruje radą, której niezależność jest rzeczą kluczową.
Jak wyjaśnił, przedstawiciele resortu wyrazili oczekiwanie, by rada częściej uwzględniała w swoich stanowiskach ten ustawowy zapis, który mówi, że jednym z kryteriów branych przez ministra pod uwagę w przypadku decyzji o objęciu danej technologii refundacją jest "wysokość progu kosztu uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość, ustalonego w wysokości trzykrotności Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca, a w przypadku braku możliwości wyznaczenia tego kosztu - koszt uzyskania dodatkowego roku życia".
Dodał, że dotychczas Rada opiniowała czasami pozytywnie objęcie leków refundacją, kierując się tylko ich skutecznością.
- To miało medyczny i naukowy sens, ale tworzyło pewne trudności dla ministerstwa pod względem negocjacji z firmami. Oni nam przypomnieli o tym zapisie ustawowym - żebyśmy częściej zwracali na niego uwagę - powiedział przewodniczący Rady Przejrzystości.


CZYTAJ TAKŻE
- 09:32 Radomskie Centrum Onkologii przystąpi do konkursu na chirurgię onkologiczną
- 09:16 Warszawa: przed brytyjską ambasadą manifestacja w obronie Alfiego
- 09:00 Gowin: chcemy współpracować z amerykańskimi lekarzami w badaniach nad nowotworami
- 05:53 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- ŚR21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- ŚR21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- ŚR20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- ŚR20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych