MZ ws. sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych

W Polsce działa ok. 260 aptek internetowych. Mają coraz więcej klientów. Powód? Nawet dwa razy niższa cena niż w stacjonarnych aptekach - podaje Dziennik Wschodni. Resort zdrowia wyjaśnia nam jednak, że w polskim porządku prawnym, pod względem formalno-prawnym, nie istnieją podmioty takie jak ”apteki internetowe”.

Dziennik sugeruje, że w Polsce działa ok. 260 aptek internetowych, prawie połowa z nich powstała w ciągu ostatnich dwóch lat. Tradycyjnych jest znacznie więcej - ok. 13 tysięcy - ale powoli tracą klientów.

Jednak zdaniem resortu zdrowia, przez ”aptekę internetową” należy rozumieć aptekę ogólnodostępną prowadzącą sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych.

Jak podaje rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Krzysztof Bąk, sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych szczegółowo regulują przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn.zm.), dalej zwaną ”ustawą - Prawo farmaceutyczne”.

Zgodnie z art. 68 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne, ”dopuszcza się prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza”. Każda apteka ogólnodostępna, spełniająca odpowiednie warunki określone przepisami prawa, do których należą między innymi posiadanie odpowiednio wydzielonego miejsca w lokalu przeznaczonego na działalność wysyłkową (lokal apteki ogólnodostępnej albo punktu aptecznego prowadzących wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych posiada miejsce wydzielone z izby ekspedycyjnej, pomieszczenia magazynowego lub komory przyjęć przeznaczone do przygotowania produktu leczniczego do wysyłki), może podjąć działalność w zakresie sprzedaży wysyłkowej.

Jak przypomina rzecznik, o podjęciu działalności w zakresie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną albo punkt apteczny, ma obowiązek zgłosić do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego nie później niż na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny prowadzący działalność w ramach sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych bez wymaganego zgłoszenia, podlegają karze grzywny.

"Tym samym należy podkreślić, iż podmiot podejmujący działalność w zakresie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych wbrew obowiązującym przepisom prawa, podlega przepisom karnym. Zgodnie z art. 127aust.2 i 3 ustawy - Prawo farmaceutyczne ”kto bez wymaganego zezwolenia na prowadzenie apteki albo punktu aptecznego prowadzi wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” - podaje rzecznik

Zdaniem resortu, nie można zgodzić się z tezą, która wskazuje na nierówność podmiotów, tj. ”aptek tradycyjnych” i ”aptek internetowych”, bowiem podział ten jest niezgodny z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa.

Czytaj: Stacjonarne apteki przegrywają z tymi z sieci

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH